ŞS
Soru Sahibi
23 Eylül 2020 09:17

SAĞ ALT KARIN AĞRISI

Doktor Bey , Yaşım 35 ; 2 sene önce safra kesem alındı. Akabinde yaklaşık 10 yılı geçkin reflü ve gastrit hastalığım var. Helikobakter antinbiyotik tedavisi gördüm. Defalarca Endoskopi oldum. Midem pantpas kullanalı beri iyi maşallah. son zamanlarda ara ara karnımın sağ alt kısmında hafif ağrı oluyor dışkılamam yumuşak ve kokulu bazen sert bazende dışkı içinde besin parçaları oluyor. Fakat koku biraz daha kokulu şuan. Renk Kahverengi bazen açık kahve , Günde 3-4 kere dışkılamam olmaktadır. İBS olduğum şüphesindeyim. Fakat kanser vs. gibi durumlardan da korkmaktayım.Daha önce bu konu ile ilgili doktora gittiğimde gaz var dendi. İlaç kullandım geçti fakat arada olmaktadır. Yılda birkez muhakkak chech-up yaptırmaktayım.Herhangi bir durum çıkmadı. Ciddi bir sıkıntı olabilir mi? ne yapmamı tavsiye edersiniz.

0
6 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (6)
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Karın ağrınız uykudan uyandırıyor mu, büyük abdeste çıkmakla azalıyor mu?

23 Eylül 2020 11:29
ŞS
Soru Sahibi

Yok , uykuda herhangi bir sıkıntım yok. Karın ağrım da öyle rahatsız edici bir ağrı değil sağ kaburga 1 parmak alt tarafta hafif rahatsızlık hissi gibi mesela bugün şuanda ağrım yok ama dün vardı.Bazen oluyor bazen olmuyor tarzda Büyük abdest çıkmakta hiç sıkıntım yok sabah uyanınca 1 kere , 1 -2 saat sonra 1 kere daha akşam yemek sonrası da 1 kere çıkıyorum. kilom 59-60 civarı kilolu biri değilim. dışkı konusunda yadıklarımın safra kesesi yokluğu ile etkisi olabilir mi? yada ağrının pantpas kullanıyorum kullanalı beri midemde rahatladı. Doktor bey bilgiler ışığında nasıl bir durum var ? ne tavsiye edersiniz?

24 Eylül 2020 07:49
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Dışkılama alışkanlığı önemli ancak sorum şikayetleriniz büyük abdest yapmakla azalıyor mu? Safra kesesi ameliyatından sonra sık tuvalete çıkma hatta ishal yaşanabilir.

24 Eylül 2020 11:23
ŞS
Soru Sahibi

Hocam günlük 1 adet mesaj limiti var bu sebeple geç oluyor cevabım. Şikayet büyük abdest yapmakla azalma durumu yok ,karın ağrım dediğim gibi öyle çok ağrı rahatsız edici değil , safra kesesi ameliyat olalı 2 sene oldu. hala devam eder mi? mesela dün karnımın sağ altı hiç ağrımadı. Kabız hiç olmuyorum diyebilirim. bir süre hiç olmuyor sonra bakıyorum sağ alt bazen sol alt hafif gerginlik rahatsızlık hissi oluyor. Daha önce gaz var denmişti. Bahsettiğim gibi uykudan uyandırma veya büyük abdest sonrası şikayet değişmesi yok.

25 Eylül 2020 07:51
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Şikayetleriniz tipik İBS gibi değil ancak isterseniz buna yönelik bir tedavi başlayalım ve tedaviye tanıta göre değerlendirelim. Debridat fort tb 3x1 başlayın, üç hafta sonra tekrar yazın.

25 Eylül 2020 21:31
ŞS
Soru Sahibi

hocam ilacı kullanacağım , mesela sabah uyandıktan sonra büyük abdeste çıkıyorum. Ardından 2 saat sonra yeniden oluyor sonra bir daha akşam yemek yedikten sonra oluyor. Bazen sıkışarak gidiyorum büyük abdeste büyük abdestte sert değil yumuşak ama şekli vs. sıkıntı yok herzamanki gibi. Karın ağrısıda ağrı gibi değilde sanki hafif spazm gibi sağ tarafta dünde hafif vardı şuan yok yemek aralarında dicetel yutuyorum.Belki gaz çıkar diye.İştahım yerinde , başka herhangi bir farklı durum söz konusu değil. Ameliyattan sonrada yine aynı yerde ağrı olmuştu gaz birikimi var denmişti. Reflü sebebi ile Sabahları pantas alalı 30 gün olucak devam edeyim mi? Korkum farklı bir kötü rahatsızlık olabilir mi? idi. Bu sebeple ile size danıştım. İlginiz için gerçekten çok teşekkür ederim.

26 Eylül 2020 08:42
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Lütfen ilacı kullanın sonra tekrar yazın

26 Eylül 2020 20:14
ŞS
Soru Sahibi

Doktor Bey Merhaba Debridat 23.09.2020 den beri kullanıyorum. açıkçası çok düzenli kullanamadım ve herhangi bir kullanım zamanı yazmıyordu.yemek sonrası yuttum. düzenli kefir içmeye özen gösterdim. sağ üst karın taraftaki ağrı yok. fakat dışkılama kıvamı aynı , açık kahverengi ve klozete yapışan tarzda yaygın şekilde hafif kokulu sabah kahvaltı sonrası bazen öğlen ve akşam yemek sonrası şeklinde günce 3 kere büyük abdest devam etmektedir. Genelde hafif sıkışarak gitmekteyim.Başka herhangi bir farklı durum yok. Pankreas bağrısak vs. kötü birşey olmasından korkmaktayım açıkçası safra kesem alınalı yaklaşık 2 sene oldu. Değerli hocam bu noktada beni bilgilendirirseniz yol gösterirseniz çok sevineceğim. Çok teşekkürler

9 Ekim 2020 07:56
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Sonuçta büyük abdest alışkanlığınızda belirgin düzelme olmasa da ağrınız geçmiş. Pankreas yetmezliğinde yumuşak dışkılama olabilir. Bunu araştırmak amacı ile bazı testler yapılabilir. Bağırsak ile ilişkili bir sorun düşünmedim ancak yine endişenizi yenmek açısından kolonoskopi yapılabilir.

9 Ekim 2020 20:56
ŞS
Soru Sahibi

Doktor Bey , Dün akşam büyük abdest katıydı sosis şeklinde yarısı kadarı açık kahverengi diğer yarısı kahverengi tarzında. Ayrıca geçen yıl sonu chech up yaptırdım bu esnada pankreasa ve amilaz lipaz değerlerime bakıldı. amilaz 112 lipaz 11 gelmişti. Bilurubin ise 0.7 bu şikayet sanki safra kesesi ameliyat sonrasında başladı. pankreas yetersizliği beni açıkçası ürküttü fakat daha başka bir belirtide vermezmiydi? ayrıca safra kesesi alınanlarda pankreas kanseri gelişiyor diye duydum bu doğru olabilir mi? ayrıca debridat ilacını yemek sonraları yutmaktayım kullanımı sizce doğru mu ?ailemde henüz bir kanser vakası yaşanmadı fakat korkmazktayım. Kanser taraması chech up yaptırsam doğru olur mu? bazı şeyleri görmek mümkün olur sanırım. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim. Verdiğiniz ve vereceğiz cevaplar ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

10 Ekim 2020 09:35
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Uzaktan yorum yapmak her zaman kolay olmuyor. Ben sizin şikayetlerinizi yaşadığınız kaygı ve anksiyete ile ilişkilendirdim. Yaşınız pankreas gibi kanserler için genç ancak bu hiç olmaz demek değil. Bu kadar kaygı düzeyi yüksek birisinin sorunlarını internetten çözmek mümkün değil gibi, yüz yüze görüşmek daha uygun olur.

10 Ekim 2020 09:43
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 1360 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sağ karın boşluğunda Ağrı Doç. Dr. Muammer Kara
Mide bulantısı Doç. Dr. Muammer Kara
Karaciger enzim Doç. Dr. Muammer Kara
DELTACORTRİL Doç. Dr. Muammer Kara
Tahlil, mr, ibs Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu
Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Zeka Abbasov
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube