AS
Soru Sahibi
12 Kasım 2015 09:41

Safra kesesi sarılık ile ilgili.

Merhaba Hocam benim babama 1 ay önce pankreas başında 6.5 cm lik tümör teşhisi konuldu. Ameliyat edildi fakat tümörün ana damarları sarmasından dolayı hiç bir işlem yapılmadan ameliyat sonlandırıldı. Öncelikle üzerindeki sarılığın alınması gerektiği söylendi. Çünkü safra kesesi tıkanıklığı yüzünden gözleri ve vücudunda gözle görülür bariz sarılıklar vardı.Stent takılması lazım deyip bizi bakırköy devlet hastanesine yolladılar 15 gün önce stendi takmak için gittik fakat kanama sebebi ile işlemi sonlandırdılar. Daha sonrasında 1 gece hastanede yattıktan sonra ertesin gün taburcu edildi ve eve gönderildi. Zaten durumu ağır olan babam bu durumda daha da ağırlaştı ayakta duramaz hale geldi Çok fazla kilo kaybı yaşandı.Stent takma işlemini tekrardan *** *** ** tarihinde ağızdan deneyerek takmak istediler fakat o gün işlemlere başlamadan yapılan kontrollerde çok bitkin olan babamı acile kaldırdık. Şu anda babam özel bir hastanede yaşam destek ünitesine bağlı yaşıyor.Yani yoğun bakımda doktorlar herhangi bir müdahalede bulunamayacaklarını söylüyorlar.Nefes alıp vermekte zorladığı için cihaz bağlandı. Bu durumda ne yapılması gerekiyor. Bu sarılık tıkanıklığı yüzünden adam zayıfladı şuur kaybı yaşanıyor. Bu stendi bir türlü takamadılar. Göz göre göre adam ölecek.Stent takıldığı zaman sarılığının gideceğini ve normal fonksiyonlarının yerine geleceği söylendi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Nereye başvurmalıyım. Acil yardımlarınızı bekliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mehmet İnal
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Verdiğiniz bilgilere göre hastanızın solunumu cihazla sağlanıyor. Bu durumda yoğun bakımda destek tedavisi dışında yapılacak birşey yok. Sarılığının giderilmesi birincil problem değil. Hastanızın durumu düzelirse daha sonraki dönemde stent işlemi düşünülebilir. Geçmiş olsun.

13 Kasım 2015 19:51