EN
Soru Sahibi
30 Mayıs 2013 16:03

Saç telleri koparma

Kızım, üniversite sınavlarına hazırlanırken saç koparma alışkanlığı edindi. 6 yıl gçti üniversite bitti hala saç tellerini ders çalışırken, birşey yazıp çizerken koparıyor. Saçları seyreldi. Saçlar tekra çıkıyor şu an başında muhtelif boylarda saç var. Genellikle seçip uzunları koparıyor. Bir dönem saçlarını kısa kesti yine bırkmadı saç koparmayı. Ne önerirsiniz. Ben saçını tararken Aaa saçında sert kıllar var deyip bir tane koparmışım. O da hep o sert kılı arıyormuş. Benim sebep olduğuma inanıyor. Daha da çok üzülüyorum. Çocukken çok gür ve sağlıklı uzun saçları vardı. Lütfen bize yardımcı olun. Psikoloğa götürdüm. Birkaç seans gitti. Bıraktı. İyi günler iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Bu tür davranışların altında, genellikle kaygının yattığı ya da bir başka kişiyi görerek modellemek olduğu biliniyor. Başka bazı kaygı bozuklukları da bu duruma eşlik ediyor olabilir. Dolayısıyla bu sorunu çözümlemeye giden yolda öncelikle bu kaygıyı azaltmak gerekmektedir. Üstelik olay kesin olarak bir alışkanlık haline gelmişse çözüm her zaman biraz daha zorlayıcı olur. Özellikle ailenin ya da çevrenin baskısı olayı durdurmaktan daha çok, bireyin üzerindeki kaygıyı ve baskıyı artıracaktır. Bu yoğunluk da davranışa yansıyarak tekrarlanma ve perçinlenme olasılığını yükseltecektir. Bu tip bir davranış bozukluğunda mutlaka bir psikolojik danışmandan ya da psikologdan destek almak çok yararlı olur. Sonuç olarak yapılması gereken, yanlış davranışın ve alışkanlığın değiştirilerek yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir. Buna ?davranış biçimlendirme? diyoruz ve bu biçimlendirme işi profesyonel destek alınmadan el yordamıyla yapılacak bir iş değildir. Dolayısıyla bir uzman desteğiyle ve kararlı, ilgili, olumlu yaklaşımlarla sorunun çözümü mümkündür. Sizin, kızınız küçükken saçını koparmış olmanız olayın şuan bu durumda olmasına sebep değildir. Böyle dersek çok basite indirgemiş ve hata yapmış oluruz. Siz o davranışın başlangıçı olabilir ancak nedeni siz ve sizin yaptığınız o davranış diyemeyiz. Ben sizin gibi kızının saçını bir telini çeken anneler gördüm ama hiç birinde büyüdüğünde hala saçını koparan kimseler değildi. Kızının saçını yollan anneler bile gördüm ama hepsinde de "saçını yolma alışkanlığı" oluşmamıştı. Farklı kişilik yapıları, farklı davranış örüntüleriyle ve farklı yaşantı ve kaygılı durumlarla birleşirse bu tür sonuçlar yaratabilir. Ancak çözümlenmeyecek bir problem değildir, litaretürde bu tür vakaların büyük çoğunluğunda başarı sağlanmıştır. Bu konuda size yardımcı olmak isterim. Eğer bana ulaşmak isterseniz. İletişim numaram aşağıda yazıyor. İyi günler, umarım verdiğim bilgiler işinize yaramıştır. Halil İbrahim DURAN Psikolojik Danışman *** *** ** 56 halil.ibrahim.duran@hotmail.com

30 Mayıs 2013 18:43