Soru Sahibi
22 Kasım 2015 19:33

saç dökülmesi

merhaba 17 yaşındayım saçlarım dökülüyor döküme tepede var az da değil şuan hairforte ve xpecia kullanıyorum 4 hafta oldu kullanmaya başlayalı olumlu sonuç alır mıyım sizce? sınava hazırlanıyorum psikolojimi de çok etkiliyor çevremde bu yaşta saçları dökülen kimse yok çünkü. ilaçlar etki etmezse saç ekimi bu yaşta mümkün mü acaba?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Tedavileri düzenli en az 3 ay kullanmalısınız olumlu sonuç alınır yeterli olmazsa mesoterapi ve PRP tedavisi için doktora gitmelisiniz.

25 Kasım 2015 10:28
Soru Sahibi

anladım hocam peki bahsettiğiniz tedaviler ne anlama geliyor mesoterapi ve PRP ? teşekkür ederim

26 Kasım 2015 18:39

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son yıllarda geliştirilmiştir. PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınarak santrifüj edilir. PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. PRP uygulamasında amaç nedir? PRP tedavisinde hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edilir. Elde edilen serumdaki pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu mililitreküpte bir milyon olarak ölçülmektedir. PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına yayılır. Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak, Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

27 Kasım 2015 16:41
Uzm. Dr. Sevil Özdöl
Uzm. Dr. Sevil Özdöl Dermatoloji

Yazar toplam 306 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
vitiligo hastalıgı Uzm. Dr. Sevil Özdöl
Ciltte yara Uzm. Dr. Sevil Özdöl
Ben aldirma Uzm. Dr. Sevil Özdöl
seboreik dermatit Uzm. Dr. Sevil Özdöl
zoretanin ile ilgili Uzm. Dr. Sevil Özdöl
Dermatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Okan Aksoy Dermatoloji
Uzm. Dr. Pınar Koç Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube