şö
Soru Sahibi
27 Ekim 2020 18:55

Retainer tel

Merhabalar hocam. 1 sene önce Ortodontik tedavim bitti. Hem retainer tel hem de şeffaf plak ile pekiştirme tedavisine devam ediyorum. 21 gün önce üst dişlerimin sağ tarafı kısmındaki retainer tel dolgusun aşınma oldu. Ortodontistim onarım yaptı ve şeffaf plak için ölçü alıp yeniledi. Sağ ön dişimin arkasındaki tel hafif dolgu tümseğinin üzerine oturtulmuş ama yükseklik sorunu yaratmamakta dilim sürekli o tümsek kısımda ve sürekli o tümsekliği hissediyorum. Şeffaf plağı taktığım zamanda o dişimi hissediyorum ve rahatsız ediyor. Bu konu ile ilgili ne yapmalıyım? Bu hassasiyet rahatsızlık bir süre sonra geçer mi? Yükseklik olmamasına rağmen dilim sürekli oraya değdiği için rahatsız oluyor olabilir miyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Merhaba Özkan bey. Zaman içinde bu hassasiyet geçecek ve diliniz alışacaktır. Ancak şikayetleriniz 3-5 ay içinde geçmezse doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim. Tekrar geçmiş olsun

31 Ekim 2020 13:38
şö
Soru Sahibi

hocam tekrar merhabalar. Üst çene En ön dişimde kanal tedavisini yenilemek için retainer telin bir kısmını kırıp çıkardık. O dişi ilaçlayıp geçici dolgu yaptık. yaklaşık 5 haftadır bu işlemi tekrarlıyoruz. Şuan retainerin telin yarısı duruyor yerinde. Aynı zamanda şeffaf plak da kullanıyorum. Plağı gece kullanıyorum. Ama bu son 2-3 gündür ağrıdan dolayı takamıyorum. Pekiştirme tedavim 2 yıla yaklaşmıştı. Acaba 5-6 hafta içinde içinde bozulma ihtimali var mı? Bir de plağı takınca sabaha karşı yapılan dişimde ağrı oluşuyor yapılan müdaheleden mi kaynaklı yoksa retainerın çıkmasından kaynaklı mı? Cevabınız için teşekkür ederim.

10 Şubat 2021 13:24
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Merhaba Özkan bey. Kanal tedavileri ve dolgu işlemlerinden sonra bir süre bu tarz ağrı veya hassasiyet hissemeniz normal. Ancak uzun süre devam ederse tedavi olduğunuz hekim arkadaşımıza müracaat etmenizi öneririm.

18 Şubat 2021 13:26
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Uzm. Dr. Dt. Murat Selek Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Yazar toplam 316 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kanak tedavi Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Diş apsesi Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
kırık kanal dolgulu diş Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
20 lik dış Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
dolgu sonrası çiğneyememe Uzm. Dr. Dt. Murat Selek
Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları) İle İlgili Diğer Uzmanlar
Ferhat Selmanpur Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)
Dt. Ela Nur Uzun Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)
Dr. Dt. Nazlı Karaca Kurt Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)
Uzm. Dt. M. CANER GÜVEN Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)
Uzm. Dr. Merve Bayel Akgül Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)
x
Facebook Twitter Instagram Youtube