YC
Soru Sahibi
25 Ocak 2013 13:56

Protein Beslenmesi

Merhabalar.. Daha önce bir üyeye verdiğiniz cevabı okudum sanırım protein tozundan vazgeçirmişsiniz. Benim sorum şu ben vücut geliştirmeye başladım 3 ay oldu. Protein tozu kullanımı hakkında kesin bi kanıya varmadım fakat çokta sağlıklı beslendiğim söylenemez. Protein tozu kullanmadığımda hangi üründen ne kadar yiyerek ihtiyacım olan proteini sağlayabilirim?

1 cevap
Cevaplar (1)

Cenk Bey merhaba. Protein tozlarının doktor ve diyetisyen kontrolünde, profesyonel sporcuların kullanmasını tavsiye ederim. Protein tozunun avantajı var ancak bilinçsiz kullanıldığında sağlığınızı bozabilecek bir ürün aynı zamanda. Bu nedenle herşeyden önce dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Her bireyin günlük kalori ve besin ögeleri (karbonhidrat,protein,yağ,vitamin ve minareller gibi) miktarı farklıdır.Bu yaşa,boya,kiloya, cinsiyete, fizyolojik duruma, metabolizmaya, yaşama tarzına...vs göre değişiklik gösterir. Bunu anlamanın en iyi yolu sağlık taramasından geçip bir diyetisyenle görüşmektir. Diyetisyeniniz size hangi protein tozunu ne kadar kullanmanız gerektiğini öğretir. Protein tozu kullanırken açık kalan enerji ve protein ihtiyacınıza göre beslenmeniz planlanır. Tüm besin ögeleri gibi proteininde vücuda fazla alınması sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Örneğin: Karaciğer enzimlerinde yükselme,karaciğer yağlanması, böbrek fonksiyonlarında yavaşlama, kanda protein artımına bağlı ürük asit birikmesi (gut hastalığı buna güzel bir örnektir.),çeşitli deri ve eklem hastalıkları...vb. Bu nedenle size burada yardımcı olmam mümkün değil. Protein tozu kullanmakta ısrarcıysanız sağlığınızı açısından bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler.

5 Şubat 2013 23:13