AE
Soru Sahibi
21 Eylül 2019 14:37

Prostat Kanseri

Merhaba hocam, Daha önce sayenizde bu hastalığı atlattım. yaklaşık 4 yıldır da kontrollere size geliyorum. Tekrar o zamanları yaşamak istemezdik ama babam idrar şikayetiyle gittiği hastane bu durumdan şüphelenmişler ve bazı tetkikler yapmışlar. *** *** ** tarihinde yaptıkları kan tahlilinde PSA 5,65 g/L; *** *** ** tarihinde 4,46 g/L ve en son *** *** ** tarihinde 4,18 g/L sonuçları çıkmıştır. Bu süre boyunca antibiyotik tedavisi uygulanmıştır. Çekilen MR sonucu da aşağıdaki gibidir. PSH yüksekliği öyküsü bilinen bulguda, Prostat gland boyutları 58x43x41 mm ölçülmüştür. Özellikle DAG larda sağ bazis farlateralden başlayan apekse uzanan T2 hipointens alanda DAG da diffüzyon kısıtlanması gözlenmiş, PIRADS 4 ile uyumlu değerlendirilmiştir. Tranzisyonen zonda heterojen T2 hipointens alanlarda DAG da heterojen minimal diffüzyon kısıtlanma alanları mevcut olup PIRADS 3 ile uyumlu bulunmuştur. Prostatın konturları normaldir. Periprostatik yağlı planlar açıktır. Her iki seminal vesikül doğal sinyal özelliğinde izlenmekte olup invazyon bulgusu saptanmamıştır. Perirektal yağlı planlar açıktır. Mesanenin konturları, duvar kalınlığı ve lümeni normaldir. Perivezikal yağlı planlar açıktır. Pelvisde patolojik boyutta lenf nodu ya da serbest sıvı saptanmamıştır. Alt batındaki intestinal segmentler normal görünümündedir. Pelvisdeki kemik yapılar ve yumuşak dokular normaldir. Bu sonuçlara yapacağınız yoruma göre şu an takip edildiği devlet hastanesinde devam etmeyip, sizinle görüşmek isteriz. Aynı durumları ben yaşamıştım ve sizin sayenizde atlatmıştık. İnşalllah aynı şeyleri yaşamayız ama yaşayacaksak da sizin takibinizde olmayı tercih ederiz.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun, geldiğiniz takdirde görüşmek üzere.

22 Eylül 2019 15:02
AE
Soru Sahibi

Merhaba hocam, Cevabiniz icin tesekkur ederim. Riskli gordugunuz bir durum var mi? Konuyla ilgili ongorunuzu ogrenebilir miyim? Su anda takip edildigi hastane ameliyat konusunda israr ediyor.

22 Eylül 2019 15:42
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İnternet üzerinden bu konularda görüş bildirmiyorum. İyi günler dilerim.

29 Eylül 2019 23:17