EN
Soru Sahibi
31 Ocak 2019 19:45

Polikistik

Merhaba doktor hanım ben ilk tuglenme şikayeti ile başvurdum polikistik over olduğu söylendiği daha sonra başka bir uzmana muayene oldum ve o da bu duruma polikistik over diyemeyecegini söyledi. Ultrasonda herhangi bir kistim olmadığını söyledi kafam çok karıştı. Hormon sonuçlarımin hepsi normal sınırlar içerisinde sadece lh hormonu 13 fsh hormonu ise 6.60. Tüglenmemin de polikistige bağlı bir tuglenme olmadığını söyledi çünkü androjen ve ostrojen hormonlarım normalmiş. 20 yaşındayım regl duzensizligim çok yok sadece bazen 35gunde oluyor beş gün bir hafta kadar gecikme olabiliyor bazen. Beden kitle endeksim de normal sınırlar icerisinde. Insulin direnci yok. Benim kafam çok karıştı lütfen beni aydinlatin. Polikistik görüntü bir ay içerisinde değişebilir mi ve sadece lh hormonu fsh hormonundan fazla diye polikistik over sendromu demek mümkün mu. Bu bahsettiğim iki muayene arasında sadece bir ay var şimdiden çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Polikistik over her zaman ultrasonda görülmez, tanısısı için illa ultrasonda polikistik over görüntüsü olması gerekmez. bu nedenle bulgularına bakılarak ve olabilecek diğer hastalıklar ekarte edilerek tanı konulur. tüylenmenin pek çok nedeni olabilir, bazen kalıtsal olur, bazen bazı ilaçlardan bile kaynaklanabilir. bununla ilgili hem kadın-doğum, hem de endokrin bölümüne görünmeniz uygun olur.

1 Şubat 2019 10:31