GE
Soru Sahibi
6 Kasım 2018 11:18

Polikistik over

Nermin hocam merhaba 18 yasindayım boyum 164 cm kilom 56 yüzümde aşiri tuylenme ve aniden sivilcelenmeyle(1 ay içinde) kadin dogum uzmanina gittim adetlerim şimdiye kadar hep 28 günde bir düzenli oluyordu ama buna ragmen pkostan şüphelenildi ultrasona girdim ve hormon testi yapildi pkos tanisi koyuldu doğum kontrol ilacina (gynelle) başlandı 1 aydır kullaniyorum ama tam olarak ne zaman etkisini göreceğimi bilmiyorum yuzumdeki tuyler ve sivilceler çok azalmadı. Yardimci olursaniz sevinirim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

ilacın etkisini tam olarak görmek için 3-6 ay kullanmak gerekir. mevcut tüyleri alın, ilaç mevcut tüyleri dökmez, sadece yeni çıkan tüylerin seyrek ve ince çıkmasını sağlar. eğer 3-6 ay içinde beklenen etki görülmezse başka testler yapılması ve daha etkili başka ilaçlara geçilmesi gerekebilir.

6 Kasım 2018 11:29
GE
Soru Sahibi

Teşekkurler hocam birde pkosun en önemli tanısı adet görememekmidir benim adetlerim şimdiye kadar hep düzenliydi kullandığım ilacı bırakınca daha fazla tüylenme,sivilce artışı ve adet düzensizliği ilacın yan etkisi olabilirmi

7 Kasım 2018 14:22
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

ilaçtan kaynaklanan bu tip sorunlar olmaz. tam tersine ilacı kesince olması, hormon bozukluğunun tekrarladığı anlamına gelir. gerekirse tekrar muayene olup, ilaca yeniden başlanması gerekiyor.

8 Kasım 2018 11:45