TN
Soru Sahibi
3 Mart 2023 15:38

Pet filmi yorumu hk.

Can Hocam Merhaba, İstanbulda sizde 2 operasyonumu ve endoskopi kolonoskopimi uygulamıştınız. Ailece size geliyorduk. buradan tesadüfi ulaştığım için çok sevindim size. Hocam kayınvalideme 3 yıl önce bağırsak delinmesi teşhisi akabinde bağırsakta kitle bulunmasından dolayı 4 operasyon geçirdi. 4 ay hastanede yatış süreci ve ağır enfeksiyon süresi oldu. kitle temiz çıktı. şimdi rutin kontrollerde bt ve pet çekildi. ekte sizlere iletiyorum. endoskopi ve kolonoskopi temiz çıktı. Hocam değerlendirebilirseniz çok memnun oluruz. çok sevgiler, saygılar Hocam. teşekkür ederiz.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Nilüfer hanım merhaba, kitlenin temiz çıkması, yani patoloji sonucunda kanser bulunmaması zaten yeterince rahatlatıcı bir durum. Bana gönderdiğiniz rapor BT ye aittir, PET raporunu da ulaştırırsanız değerlendirebilirim.

6 Mart 2023 11:49
TN
Soru Sahibi

Geri dönüşleriniz için teşekkür ederim Hocam. Tabi ki. Pet raporunuda sizlere iletiyorum. İlgi alakanıza tekrar teşekkür ederim.

6 Mart 2023 11:57
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

PET raporu gelmedi.

6 Mart 2023 13:11
TN
Soru Sahibi

Kolon segmentlerinde yoğun FDG birikimleri dikkati çekmiş olup, bu zeminde kolondan operasyon öyküsü olan hastada anastomoz lojunda da zemin aktivitesinden net olarak ayırt edilebilecek patolojik seviyede FDG birikimi gözlenmemiştir (SUDmaks=21.5). İntrapelvik-intraabdominal lenfatik istasyonlarda patolojik seviyede FDG birikimi izlenmemiştir. Pelvis süperior sağ laterali posterior seviyesinde ve sağ böbrek inferioru hemen posterior komşuluğunda kas planları ve serozal yüzeylerde büyüğü yaklaşık 1.2cm’ye ulaşan yumuşak doku dansiteli lezyon alanlarında ise yer yer hafif seviyede FDG birikimleri gözlenmiştir (SUDmaks=4.5). Karaciğerde, dalakta, her iki sürrenal lojda ve intraabdominal diğer viseral organlarda patolojik düzeyde FDG birikimi gözlenmemiştir. İskelet sisteminde medüller zemin aktivitesinden net olarak ayırt edilebilecek patolojik seviyede FDG birikimi gözlenmemiştir. Bilateral serebral ve serebellar hemisferlerde zemin aktivitesinden net olarak ayırt edilebilecek patolojik düzeyde FDG birikimi gözlenmemiştir. Saygılarımla Uzm. Dr. Baresh Razavi Khosroshahi Dip No : *** *** ** SONUÇ: SONUÇ VE YORUM -Kolon segmentlerinde heterojen yoğun hipermetabolizma görünümleri ön planda muhtemel metformin kullanımına bağlı tutulumlar lehine değerlendirilmiş olup, anastomoz lojunda da zemin aktivitesinden ayırt edilebilecek patolojik seviyede hipermetabolizma gözlenmemiştir. -Pelvis süperior sağ laterali posterior seviyesinde ve sağ böbrek inferioru hemen posterior komşuluğunda kas planları ve serozal alanlara oturan hafif hipermetabolizma gösteren yumuşak doku dansiteli lezyonlar dikkati çekmiş olup, malignite öyküsü mevcut olma durumunda postop enflamatuar süreçler zemininde implant olasılığı ekarte edilemez. Hastanın kliniği ve olası öncki radyolojik incelemeler eşliğinde karşılaştırılarak değerlendirilmeleri ve takipleri uygundur. -Bunların haricinde ise inceleme alanına girdiği kadarıyla FDG afiniteli malignite lehine değerlendirilebilecek başka hipermetabolik bir bulgu gözlenmemiştir. teşekkür ederiz Can Hocam.

7 Mart 2023 10:03
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

PET sonucu iyi gözüküyor. İçiniz rahat olabilir.

7 Mart 2023 10:27
TN
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederiz. Çok sevgiler, selamlar.

7 Mart 2023 10:31
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Geçmiş olsun

7 Mart 2023 10:33
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 228 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
SİVİLCE KREMLERİ VE JELİ Op. Dr. Can Türek
Hemoroid mi? Op. Dr. Can Türek
Böbrek ve karaciğerde kist Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Mehmethan Cihan
Dr. Mehmethan Cihan Genel Cerrahi
Op. Dr. Osman Jafarlı
Op. Dr. Osman Jafarlı Genel Cerrahi
Doç. Dr. Hasan Çantay
Doç. Dr. Hasan Çantay Genel Cerrahi
Op. Dr. Bahaeddin Topkan
Op. Dr. Bahaeddin Topkan Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube