ua
Soru Sahibi
3 Mart 2014 22:50

patella laterale subluksasyonu

hocam 26 yaşındayım menuskusten amelıyat oldumm ameliyat sırasında acl de yırtık tesbit edilmiş ve depride edilmiş ayrıca mfk grade ve pf ekleminde grade 2 kondromalazi izlenmiş ameliyat sonrası üç aydır istirahatlıyim ve şikayetlerim geçmedi egzersizleri yapıyorum ama ayam şişiyor dizimi kıvıramıyorum tekrar doktora gittigimde emarda patella laterale subluksasyonu,patellofemoral eklem aralığı daralmış,intraartiküler alan suprapatellar bursada sıvı artişi bunun sonun da fiziktedaviye tekrar başvurdum doktorumm kan tahlili yaptı dizinde iltihaplanma yok dedi yeniden istirat verdi ama benim sikayetlerimde azalma olmadı yarım saat yurudukten sonra yürüyemiyorum vede ayam cok şişiyor dizimi kıvıramıyorummm cok sıkıntı çıkarıyor ayagım bazen dizimi açarken cok acı çekiyorumm ben astsubayımmm ne yapmalıyımm çaresiz kaldımm hocamm işim hep sporla ne yapmalıyım lütfen sizden yardım bekliyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun; Öncelikle dizinizde ağrıya ve şişliğe yol açabilecek birden çok problem var gibi görünüyor. Bu problemler istirahat etmekle düzelmeyecek aksine aşırı hareketsiz kalma ve ağrının devam etmesi sonucu diz çevresi kaslar daha da zayıflayarak olayın bir kısır döngüye girmesine neden olacaktır. Yürümek, günlük aktiviteleri yapmak gibi işler de kasları yeterince geliştirmez. Muayene etmeden yorum yapmam çok doğru olmaz ancak diz kapağı (patella) halihazırda sublukse (çıkık) pozisyondaysa cerrahi bir müdahale gerekiyor olabilir. Bir ortoedi hekimiyle görüşmenizde fayda var. Ancak cerrahi bir müdahale düşünülmez ise şişliği ve ağrıyı azaltmak amacıyla yoğun buz uygulaması ve kademeli artış gösteren bir ağırlık programı uygulamanız gerekir. Ancak bu programın sizi muayene eden bir spor hekimi tarafından verilmesi faydalı olacaktır. Size yakın Bursa ve Ankara da çok değerli spor hekimi uzmanları bulunmakta onlarla görüşmenizi tavsiye ederim.

5 Mart 2014 15:05