sc
Soru Sahibi
17 Eylül 2016 20:05

patella dislokasyonu

merhaba hocam, ben 2 yıl önce sol diz patella çıkığı sebebiyle ameliyat oldum. Ama tibia içine yerleştirilen vida sayısı yeterli olmadığı için kırıldılar ve bir sene sonra yeniden ameliyat oldum. Kırılan iki vida başını alıp daha önceden kesilen kısım traşlandı ve kalçadan grafi alınıp kemiğin üstüne kondu 3 vida ile sabitlendi. Şu an 7. ayındayım ve tibia da herhangi bir açılı yükte ağrım olmuyor. Ama tam squad yaptığım zaman fibula kemiğimde keskin bir ağrı hissediyorum. Bunu uzun yürüyüşler yaptıktan sonra da bir kaç kez oldukça hissettim. Esas problemim bir kaç hafta önce patella altında yürürken bir tıklama yada tümsek varlığı hissetmeye başladım ama her zaman olmuyordu. İlk başlarda ağrım çok az patella altında hissediyor gibiyim o kadar. İki gün önce yine squad egzersizinde sanki tibia ve femur başlarım tam oturmamış gibi hissettim sonra dizim kütledi ve normale döndüğünü düşündüm ama sonra adım attığımda o tıklama veya tümsek hissi neredeyse her adımımda hissedilmeye başladı. Herhangi bir şişlik derece kaybım yok sadece yürürken sanki yuvasında değilmiş de atlıyormuş gibi hissediyorum 180 derece yatarak kasmada da bir hafif takılma hissim de var.medial kısımda da ağrım yok fibula başı hafif sızlıyor denilebilir. Bunun size göre sebebi nedir hocam teşekkürler..

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Alper Gökçe
Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji

B u durumu birlikte degerlendirelim. Detaylı izah ettiğiniz eklem nerde ne kadar nasılı yor yumuşak doku dengesi nasıl yeniden kurulmuş bakmak Ladin

18 Eylül 2016 05:52
sc
Soru Sahibi

Hocam iki gün önce MR çekildi ve doktoruma gösterdim. Ameliyat bolgelerinde problem olmadığını ama kıkırdağımda çatlak olduğunu söyledi. Patellanın altında olduğunu söyledi. O açılı harekerde tıklama o yüzden olabilir dedi. PRP tedavisi yapacağını söyledi oldukça rahatlayacağımı da. Yaptığım araştırmalarda etkisinin birkac ay içinde gösterdiğini, kısmen yeni bir yöntem olduğunu ve tamamen iyilestirememe ihtimalinin olduğunu okudum. Kıkırdağın yapısından kaynaklı. Cuma günü MR sonucunu alacağım çatlağın yada kırığın derecesini bilmiyorum. Size sorum, PRP ile düzelebilecek bir durumla mi karşı karşıyayız yoksa kısa yada uzun vadeli geçici bir çözüm ve sonunda ameliyat mı var. Kısa süredeki yanıtınız için teşekkürler..

21 Eylül 2016 21:33
Prof. Dr. Alper Gökçe
Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji

Daha evvel de yazmıştım bu durumu bizzat muayene ederek değerlendirmek gerekir

22 Eylül 2016 09:12
sc
Soru Sahibi

Tamam hocam sağolun teşekkürler

22 Eylül 2016 11:18
Prof. Dr. Alper Gökçe
Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji

Filmleri bizzat görmeden yorum yapmak olmayan şeyler hakkında konuşmak demektir.

25 Eylül 2016 08:23
sc
Soru Sahibi

tekrar merhaba hocam. Öncelikle şikayetimi hatırlatmak istiyorum, egzersiz sırasında sol patella içinden güçlü bir tıklama sesiyle beraber başlayan patella atlama ya da tıklama diyebileceğim bir olay başladı ve sonunda doktora gidip MRI çekildi. Sonucları aldığımda" medial menisküs grade 1-2 yırtık izlenmiştir" yazıyordu. Doktorum amelyata gerek olmadığını PRP yaparak bunu düzeltebileceğini söyledi. Olduktan sonraki iki hafta çok rahattım. Tıklama hissi gitti, fibula başı ağrım azaldı. Ama üç dört gün önce ağrılarım yeniden başladı. Patella altında hareket zorluğu hissetmeye başladım merdiven çıkarken tam arka boynuzda ağrılarım arttı. Ara sıra atlama hissi hissetmeye başladım. Sizce yeniden gidip PRP olmalı mıyım yoksa daha farklı Çözümler mi aramak gerekli. Bu arada bir başka bulgu, "Eklem sıvısı suprapatellar posda, ekılem santral ve posteriorunda hafif dereceli artmıştır". Gerekli görürseniz size MRI görüntülerini atabilirim, teşekkürler..

10 Ekim 2016 20:31
Prof. Dr. Alper Gökçe
Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji

uzaktan size yardım edemem daha fazla.

11 Ekim 2016 13:55
Prof. Dr. Alper Gökçe
Prof. Dr. Alper Gökçe Ortopedi ve Travmatoloji

Yazar toplam 1363 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Boy uzaması Prof. Dr. Alper Gökçe
Işaret parmağı uzatma Prof. Dr. Alper Gökçe
Sağ kalçada sıvı artışı Prof. Dr. Alper Gökçe
Dizkireclenmesi Prof. Dr. Alper Gökçe
Tekrarlayan akromioklavikular çıkık Prof. Dr. Alper Gökçe
Ortopedi ve Travmatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Başar Burak Çakmur
Op. Dr. Başar Burak Çakmur Ortopedi ve Travmatoloji
Doç. Dr. Nihat Acar
Doç. Dr. Nihat Acar Ortopedi ve Travmatoloji
Doç. Dr. Samet Erinç
Doç. Dr. Samet Erinç Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Muhammed Duman
Op. Dr. Muhammed Duman Ortopedi ve Travmatoloji
Uzm. Dr. Osman Nuri Eroğlu
Uzm. Dr. Osman Nuri Eroğlu Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube