KF
Soru Sahibi
28 Ocak 2019 10:20

parotis sismesi

hocam merhaba.yillar oncesinden baslayan genellikle tek tarafli parotis bezi sismelerim vardi.son iki yildir cok sıklastı. Genellikle cift tarafli tikanmalarla basliyor ve yemek yerken sisiyor.inmesi de eskiye gore uzun sürüyor.romatolojik olabilecegi suphesi ile bazi tahliller yapildi.ama bazi imkansizliklardan doktora gidemiyorum. ilk yapilan tahlilde rf degeri 105 ve ana degeri negatif cikti.daha sonra yapilan tahlillerde ANA degeri sınırda pozitif cikti.bunun yaninda CRP,IGM,IGA,IGG ve Ifat testinde olculen antikorlar negatif cikti.igg4 iliskili hastalik dusunuldu ve tahlil yapilamadi. sizcevdurumum ne olabilir.tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Fatih Bey, Mevcut bulgularınız ve tetkiklerinizle IgG4 ilişkili hastalık veya Sjögren Sendromu adı verilen ve bağ doku hastalıkları adlı bir grup romatizmal bir hastalığın alt grubu olan bir hastalık olabilir gibi görünüyor. Tanının netleştirilmesi ve tedavinizin düzenlenmesi için mutlaka bir Romatoloji uzmanı ile görüşmeniz gerekli. Tetkikler ile net tanı konamaz ise dudak içinden küçük tükürük bezlerinden basit bir işlemle biyopsi alınıp incelenmesi de gündeme gelebilir.

28 Ocak 2019 11:26