BA
Soru Sahibi
25 Ekim 2016 23:04

Paranoid Kişilik Bozukluğu olan birisine nasıl davranmalıyım?

İyi günler Damla Hanım.Sorum eski kız arkadaşımla ilgili.Kendisi ile yaklaşık 10 aydır görüşüyorduk,evlenmeyi düşünüyorduk.Fakat geçtiğimiz ay normalde çok da önemli olmayan,fakat ona göre çok önemli olan nedenlerden dolayı ayrıldık.Kendisi ile normalde iyi anlaşıyorduk.Ama aramız bozulduktan sonraki olumsuz süreçte ne yaptımsa ters tepti.Kendisi aşırı gururlu,aşırı kıskanç,kuruntulu,inatçı ve alıngan bir yapıya sahip.Aramız bozulduktan sonra bu özellikler çok daha belirgin bir hal almaya başladı.Tabi ayrılık sürecinde yaşadıklarımız nedeniyle bana kin de duyuyor gözlemlediğim kadarıyla.Kendisi ile yeniden biraraya gelmeye çalıştıkça benden daha da uzaklaşıyor.Halbuki onu seviyorum ve doğru tanıdıysam onun da içten içe beni sevdiğini,ama bir yandan da bana duyduğu nefretin şu an daha baskın olduğunu gözlemliyorum.Bunları onun yaşının genç oluşuna bağlıyordum biraz.Fakat yaptığım araştırma sonucu paranoid kişilik bozukluğu tanısına eski kız arkadaşımın özelliklerinin bire bir uyduğunu gördüm.Bense yeniden biraraya gelmek istiyorum onunla.Fakat bu gibi kimselere nasıl davranacağımı bilemiyorum.Kendisi farklı bir şehirde oturuyor.Ona ulaşabileceğim tek araç telefonu.Daha önceden sosyal medya hesabı vardı,ona ulaşamayayım diye kapattı.Çevresinden kimseyi tanımıyorum.Zaten çok fazla arkadaşı yoktu onun.Fakat aramızın iyi olduğu dönemde ilkokul öğretmeninden bahsetmişti.İlkokul öğretmenine sosyal medya aracılığı ile ulaşsam,kendisinden ikimiz arasında aracı olmasını istesem olur mu? Yoksa daha mı kötü olur? Oturup karşılıklı konuşma isteklerimi bile hep geri çevirdi şimdiye kadar.Eski öğretmeninin sözünü belki dinler diye düşünüyorum.Ama bir hata daha yapmak istemiyorum.Eski kız arkadaşımın paranoid kişilik bozukluğu olduğu ile ilgili düşüncem doğru mudur? Eğer doğruysa bundan böyle sevgisinin yeniden ön plana çıkması için psikoloji bilimi açısından nasıl davranmalıyım kendisine? Bu konu benim için çok önemli,lütfen yardımcı olun.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Alper Bey, öncelikle belirti ve süreç her ne şekilde olursa olsun bireye yönelik bir tanı veya etiketleme doğru olmaz. Kız arkadaşınız için otorite figürü olan birini aracı ederek ulaşım sağlamaya çalışmanız kişiyi etkilemek yerine öfkelendirebilir. Konu hakkında fikir sahibi olabilmem için ilişki sürecinize dair daha detaylı bir bilgiye sahip olmam gerekir. İsterseniz bu konuda bir destek olabilirsiniz. Detaylı bilgi için *** *** ** 58/ *** *** ** 74 numaralı telefonlar aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

15 Ağustos 2022 19:53