KE
Soru Sahibi
17 Şubat 2021 22:24

Ortognatik cerrahi

Bahadır bey merhaba, yakın bir zamanda alt üst çift çene ortognatik cerrahi operasyonu geçireceğim. Ancak ameliyatla ilgili kafama takılan bir soru var, bu ameliyatlarda sanıyorum sonda takılıyor. İsteğe bağlı sonda taktırmama gibi bir durum olabilir mi? Ne gibi durumlarda sonda takmazlar? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bahadır Kan
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhabalar. Sonda takılması ameliyat süresine bağlı olarak karar verilir. Genellikle tek çene a e-kitaplarda ihtiyaç duyulmaz ancak çift çenelerde operasyon süresi uzun olduğu için hastanın mesane boşaltılması gerekeceğinden sonda takılır. Üroloji bir probleminiz var ise işlem öncesi hem cerrahi hem de anestezi ekibi ile paylaşmanızı öneririm. Geçmiş olsun

17 Şubat 2021 22:35