EA
Soru Sahibi
1 Şubat 2021 01:37

Ön çapraz bağ

Merhabalar öncelikle spor bilimleri fakültesinde öğrenim görmekteyim sol dizimde hiçbir boşluğa düşme vs sıkıntı yok fakat doktorum ameliyat olmamı söyledi eğitim hayatıma devam edebilmem için sizin Öneriniz nedir ? İnceleme alanına giren osseöz yapıların bütünlük ve devamlılıklarında, kortikal ve meduller sinyal intensitelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Eklem kıkırdak kalınlığı ve sinyal intensitesi korunmuş olarak izlenmektedir. Patella ve patellar tendon normal görünümdedir. Eklem içerisinde patolojik miktarda sıvı görünümü saptanmamıştır. Eklem kapsül kalınlığı korunmuştur. Bursalarda sıvı koleksiyonu gözlenmemiştir. Anterior çapraz bağ bütünlüğü net bir şekilde değerlendirilememiştir (Tam kat ya da tama yakın rüptür ) Posterior cruciate ligamentlerle, medial ve lateral collateral ligamentler devamlılıkları, formasyonları ve sinyal intensiteleri korunmuştur. Medial menisküs posterior hornda grade 1 dejenerasyon mevcuttur. Lateral menisküs ön ve arka boynuzlarıyla,korpuslarında dejeneratif değişiklik, yırtık görünümü izlenmemiştir. İnceleme alanına giren musküler yapılar sinyal intensiteleri, formasyonları korunmuş olup fasiyal planlar normal görünümdedir. Anterior çapraz bağ bütünlüğü net bir şekilde değerlendirilememiştir (Tam kat ya da tama yakın rüptür ) Bulguların hastanın kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Medial menisküs posterior hornda grade 1 dejenerasyon mevcuttur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fatih Karaaslan
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun, mr görüntülerinizi incelemek isterim. En kısa zamanda muayeneye bekliyoruz

1 Şubat 2021 08:22