sa
Soru Sahibi
12 Haziran 2020 17:52

Nefes darlığı ve boğazda sıkışma hissi.

Hocam merhaba. Benim sorunum özellikle son zamanlarda nefes darlığı çekmem. kbb doktoruna önce boğazımda aşırı tahriş ve yanma sebebiyle gittiğimde bana birşeyin alerji yaptığını söyledi. Bana alerji ilacı, burun açıcı ve boğaz ilacı verdi. Bu ilaçlar çok fayda etmedi. Ben de iç hastalıkları uzmanına gittim. Tomografi, kan tahlili solunum testi yaptırdım. Şikayetlerime bağlı olarak solunum testimin iyi olduğunu, astım başlangıcı olabilir deyip sadece bir adet alerji ilacı verdi. Çünkü soluduğum hava toz hissi yaratıyor sanki boğazım tozla doluyordu. Ben bu süreçten sonra sanki biri elleriyle boğazımı sıkıyormuş (özellikle başımı aşağıya doğru eğdiğimde) hissi, nefes darlığı ve boğazda gıcık ve bazen atamadığım balgam tarzı öksürük ile göğüs hastalıklarına gittim. Yakın tarihli tahlillerime bakarak bana alerji ilacıma devam etmemi bir adet nefes açıcı ilaç ve bir adet burun açıcı ilaç verdi. Teşhis olarak da bana alerjik bronşit olduğumu, mevsimsel de olabileceğini, covid için yaşım itibariyle (29) riskli grupta olmadığımı söyledi. Bana verilen bu ilaçları kullanmama rağmen yine de şikayetlerim devam ediyor. Hocam bende astım olup, kontrol altında tutamadığımı düşündüğünüz bir durum var mı. Özellikle boğazımı sanki sürekli biri sıkıyor ve buna bağlı nefes darlığı beni çok rahatsız ediyor. Boğazımda olan balgam sanki nefes almamı engelliyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir. Çok uzun tuttum. Kusura bakmayın. Eksiksiz anlatmak istedim. Teşekkürler şimdiden.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fuat Erel
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

Iyi akşamlar Astım belirtileri öksürük balgam çıkarmada güçlük, hırıltılı solunum, nefes darligidir. Gogus uzmanın verdiği ilaçlarin ( bunlar nelerdir? Yarar gordunuzmu?) faydası olmadıysa KBB uzmanı size daha faydalı olur.

12 Haziran 2020 18:54