ES
Soru Sahibi
23 Ekim 2017 18:13

Multinodüler guatr

İyi günler hocam. Yapılan tiroid ultrasonuna göre, sağ lob 17×21×40 mm boyutlarında ve 7.41 cc. volumdedir. Sol lob 22×22×44 mm boyutlarında ve 10.67 cc.volumdedir. isthmus kalınlığı 3 mm. ölçülmüştür. Her iki tiroid lobu eko yapıları homojendir. Sağ lob üst polde 18×11 mm boyutlarında kistik nodül, alt polde 5×4 mm boyutlarında hipoekojen nodül alt polde içinde kistik alan ve mikrokalsifikasyon izlenen 7×6 mm boyutlarında hipoekojen nodül sol lob üst polde 13×9 mm boyutlarında izoekojen nodül alt polde içinde kistik açıklık izlenen 18×8 mm boyutlarında izoekojen nodül vardır. Servikal düzeyde büyük boyutlu lenf bezi saptanmamıştır. Hocam bu tabloyu nasıl yorumlarsınız? Nasıl bir yol izlemeliyim? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. Saygılar

2 cevap
Cevaplar (2)

Sevgili Sinem Erdoğan, Öncelikle bir süredir bir iş seyahati nedeni ile e-postalarımı kontrol edemediğimden cevabımda gecikme oldu; belirtmek isterim..Tabii sadece Tiroid USG raporu ile uzaktan hüküm vermek doğru olmamakla birlikte bir kelebek gibi boynun önünde adem elmasının altında yer alan ve endokrin organ olan tiroid sağ lobununuzda 3, sol lobunuzda 2 adet olmak üzere toplam 5 adet içi sıvı dolu sağda solda en büyükleri 2 cm çapa ulaşmayan çoklu nodülleriniz var. Bunlar genel görüntü olarak iyi huylu görünmekle birlikte sağ taraf alt uçta 7*6 mm çapında ki nodül ve diğer sağlı sollu 2 büyük (18*11;18*8 nodüllerden ayrı ayrı ince iğne ile aspirasyon yapılarak patolojik değerlendirme yapılması; bunların temiz çıkması halinde 2 yılda Tiroid USG ve diğer laboratuvar tetkiklerle kontrolların yapılması; patoloji raporu şüpheli veya kanseri işaretlerse tiroid bezinin tamamen çıkarılması önerilir.. Sağlıklı ve esenlikli günler dilerim...

2 Kasım 2017 16:08
ES
Soru Sahibi

Vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.

13 Kasım 2017 23:19

İnşallah, yeterli olmuştur..

14 Kasım 2017 11:04