AT
Soru Sahibi
26 Mart 2021 00:31

Mthfr geni

Hocam selamlar Ferritin referans aralığı (13-150) deger:6.32 Folat referans aralığı (3.1-17.5) değer:4.53 Vitamin b12 refarans aralığı (183 -883) değer :289.6 Demir bağlama kapasitesi referan aralıgi(120-370) değer:419 Demir serum referans aralığı (65-175) değer:36.4 HGB refarans aralığı (11-16) değer 14 Alt:20 ast:17 Hocam demir depolarım azalmış dedi doktor ferrum diye bi ilaç yazdı ferritin değeri düşük 1 ay kullan gel dedi demir eksikliği varmış hocam bu yazdığı ilaç kara ciğer de olumsuz etki yaparmi karaciğere zarar verir mi karaciğerde yağlanma var bide hocam mide koruyucu ilaç kara ciğer üzerinde olumsuz etkisi varmı ara ara kullanılan mide koruyucu hocam bide doktor erkeklerde pek görmediğimiz bi demir eksikliği var sende bende biraz korktum hocam açıkçası diyet yapıyorum hocam 50 günden beri demir seviyemi diyet mi düşürdü acaba hocam yorumunuz nedir ..hgb değeri normal ferrittin değeri düşük demir eksikliği var ferrum ilacı 1 ay kullanmalimiyim sabah aksam günde iki tane mthfr c677 t heterazigot gen mutasyonu var hocam bende pıhtılaşmaya yatkınlık 2013 yılında dvt geçirdim mthfrc677t heterazigot geni hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim hocam saygılarr.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Taner bey, Doktorunuzun dediği gibi demir ve ferritin eksikliği erkeklerde görülünce biraz seyrek görüldüğü ve genellikle sindirim sisteminin gizli kanamaları nedeniyle oluştuğu için mutlaka mide ve kalın bağırsakların endoskopisini isteriz. Yani gastroskopi ve kolonoskopi yaptırırız. Demir ilacını günde 1 kez kullanmak yeterli. Mide sorununuz varsa yemekten 2 saat sonra günde 1 kez kullanın. 1 ay sonra tetkikleri yaptırın ferritin yükselmiyorsa gastroskopi ve kolonoskopi yaptırmanızı öneririm. Karaciğer yağlanması kilo fazlalığı, alkol kullanımı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketimi, kan kolesterol ve trigliserit yüksekliği, şeker hastalığı nedeniyle olur. Bunları araştırıp yağlanmayı engellemek, işin başında iyileşmenin sağlanması iyi olur. Şikayet oldukça kullandığınız mide koruyucu yağlanmaya neden olmaz. MTFR C677 heterozigot olmanız nedeniyle homosistein düzeyinizi kontrol ettirmek gerekir. Yüksekse folik asit ve b1, b6 vitamin kullanımı iyi olur. Sigara içmemenizi öneririm. Sizin de bildiğiniz gibi bu gen mutasyonu pıhtılaşma artışına yol açabilir, sigara da zaten pıhtılaşma yapabilen bir madde.. Geçmiş olsun dileklerimle.

28 Mart 2021 17:17
AT
Soru Sahibi

Hocam teşekürler Hocam( asetisilasilik asit ) bildiğimiz aspirin coraspin 100 mg sürekli kullanımı yağlı karaciger üzerinde olumsuz etki yaparmi aspirin karaciger yaglandirirmi yağlı karaciğeri olan aspirin kullanırsa yağlı karaciger kliniğini kötüye gotururmu sürekli aspirin kullanımı var bende bi iki sitede aspirin karaciger yaglandirir diye ibareler okudum .. Hocam sizce Mthfr c677t heterazigot gen mutasyonu karaciğer yağlanması arasında bi ilişki varmıdır bu gen sadece kanda pıhtılaşma problemimi yapar başka ne gibi sıkıntılara neden olur bu gen başka sorunlar yaratabilirmi bu gen le biz sağlıksız bi hayat mi yaşıyoruz.. Hocam saygılar

30 Mart 2021 05:59
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Taner bey, Demir depolarınızın niye azaldığı anlaşıldı. Coraspin kullanımı buna neden olmuş olabilir. MTHFR c677t heterozigot olduğunuz için coraspin kullanmanız gerekmez. Kalp krizi geçirmek, diyabet varsa asetil salisilik asit kullanımını öneriyoruz. Siz aç karnına homosistein baktıracaksınız. Yüksekse folik asit kullanacaksınız o kadar. Her ilacın karaciğere zararlı etkisi olabilir. Aspirin de daha çok yüksek doz kullananlarda ve viral enfeksiyon sırasında kullananlarda karaciğerde toksik etki yaratabilir. Ama kişide böyle bir etki yapıp yapmadığı doktor kontolü ile anlaşılır. Bu gen mutasyonu üzerinde o kadrar durmayın. Heterozigot olduğu için size fazla zararı olmayacaktır düşüncesindeyim. Sağlık dileklerimle.

2 Nisan 2021 11:28
AT
Soru Sahibi

Hocam teşekürler. Karaciğerde grade 1.2 yağlanma var hocam biraz kilomda var yaklaşık 2 ayda 8.9 kilo verdim daha hareketli bi yaşam tarzına geçtim şekerli ve yağlı gıdaları bıraktım yalnız hocam hba1c değerim: 5.68 açlık sekerim 101-102 civarı cikiyo Yani bozulmuş açlık glukozu bunun dışında hiç bi problem görünmüyo kolestroller felan normal benim korktuğum şeker bu aşamadaki hastaya ilaç verilmez düzenli beslenme ve spora devam yasam tarzı değişikliği önerdiler doktorlar 3 ayda bi kontrol edelim dediler ast .alt.ggt.vb. değerler normal sınırlarda Hocam sizin yorumunuz nedir r .

4 Nisan 2021 10:28
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları

Rica ederim. Sizi tebrik ederim. Kilo vermişsiniz. Bu yaşam tarzı değişikliğini ömür boyu sürdürürseniz karaciğer yağlanması düzelir. Şeker hastası da olmama ihtimalimiz çok artar. Bozulmuş açlık glükozu da düzelir. Devam edin. Sağlık dileklerimle

7 Nisan 2021 18:11
Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Prof. Dr. Ayşen Helvacı Dahiliye - İç Hastalıkları

Yazar toplam 1252 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Öksürük..... Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Sağ ve sol üst göğsümde batmalar Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Sık geçirilen pnömoniler Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Küçük tansiyon Prof. Dr. Ayşen Helvacı
troid değerleri Prof. Dr. Ayşen Helvacı
Dahiliye - İç Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Memis Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Berivan Ganidağlı Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Ömer Denizhan Tatar Dahiliye - İç Hastalıkları
Dr. Feza Eryucel Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Veysi Asoğlu Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube