AM
Soru Sahibi
29 Ocak 2021 02:18

MR sonucuna yorumunuz

Hocam merhabalar kusura bakmayın rahatsız ediyorum.Babam yere düşmesi sonucunda sağ bacağından aşırı ağrı çekiyor.Bundan dolayı gitmediğimiz fizik tedavici kalmadı ancak hiçbir sonuç alamadık.Yürümekte aşırı zorluk çekiyor.MR sonucuna yapacağınız yorum yada nasıl bir tedavi yürüteceğimiz hakkında vereceğiniz görüş bizim için çok değerli.MR sonucu şu şekilde; LOMBER SPİNAL MRG İNCELEMESİ : Bulgular ; Lomber aks düzleşmiştir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve kortikomeduller sinyal intansite dağılımları doğaldır. Lomber intervertebral eklem ara mesafeleri, disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri korunmuştur. L4-5 disk sinyal intensitesi dejenerasyona sekonder azalmıştır. L4-5 diskinde dural saka, dural sak çıkışında sağda belirgin her iki L5 sinir köklerine bası yapan, sağ nöral forameni inferiordan daraltarak nöral foramende sağ L4 sinir köküne indentasyonu bulunan, bu düzeyde spinal kanalda hafif daralmaya neden olan santral geniş tabanlı protrüzyon izlendi. Diğer intervertebral disklerin posterior konturları tabii olup, spinal kanal yönünde taşma saptanmamıştır. Spinal kord sonlanım seviyesi, konus medullaris ve kauda equina köklerinin dağılımı tabii izlenmiştir. Osseöz spinal kanal çapları fizyolojiktir. Bilateral faset eklemler tabiidir. Paraspinal yumuşak doku oluşumlarına ait patolojik morfolojik değişiklik, intansite farklılığı saptanmamıştır. SONUÇ: *Lomber aksda düzleşme. *L4-5 disk sinyal intensitesinde dejenerasyona sekonder azalma. *L4-5 diskinde dural saka, dural sak çıkışında sağda belirgin her iki L5 sinir köklerine bası yapan, sağ nöral forameni inferiordan daraltarak nöral foramende sağ L4 sinir köküne indentasyonu bulunan, bu düzeyde spinal kanalda hafif daralmaya neden olan santral geniş tabanlı protrüzyon.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Bülent Aykanat
Ortopedi ve Travmatoloji

Bel fıtığı sadece MR ile degerlendirilmemeli, sadece buna gore ameliyat karari verilmemeli, hasta muayenesi de cok onemlidir. Ancak genel olarak bel fitklarinin %90'ı ameliyatsız tedavi edilir, burada iş iyi bir FTR uzmanindan yardım almak olmalı. Bu arada, dusme sonucu bacakta olusan agrinin bacak bolgesinde olusan bir hasardan kaynaklanmadığı, bel fitigının bacaga vuran agrisi oldugu varsayiliyor.

29 Ocak 2021 10:59