AO
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 16:41

MR sonucum

Hocam iyi günler basketbol oynarken şiddetli ayak burktum MR sonucum asagıdadır. Genel anlamda durumum nedir ne önerirsiniz teşekkür ederim. Uygulanan Sekanslar : Sagital planda SE T1 FSE PD-T2, Aksiyal planda SE T1 FSE PD-T2, Koronal planda FSE T2 ağırlıklı kesitler alınmıştır. İnceleme : ** Talotibial eklem aralığı sinüs tarsi içerisinde sıvı artışı izlenmektedir. ** Kager yağ yastığında ödem vardır. ** Retrokalkaneal bursada sıvı izlenmektedir. ** Tibialis posterior, fleksör digitorum longus, hallusis longus tensinovit izlenmektedir. ** ATFL de total yırtık izlenmektedir. ** Medial ve lateral malleol düzeylerinde cilt altı ödem görülmektedir. Diğer ayak bileği ekleminin oluşturan kemiklerin kortikomedüller sinyal intensite dağılımları tabii izlenmiştir, patolojik sinyal intensite değişikliği saptanmamıştır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Hüseyin Güray Alın
Ortopedi ve Travmatoloji

MERHABA OKAN BEY, MRG RAPORUNDA AYAK BİLEĞİNİZİN YAN BAĞINDA YIRTIK OLDUĞU RAPOR EDİLMİŞ, BU BAĞ BURKULMALARDA GENELLİKLE ZARAR GÖRÜR, SİZİN DURUMUNUZDA TAM YIRTIK OLUŞMUŞ. BU DURUM AMELİYAT GEREKTİREBİLİR, ANCAK BUNA SİZİ MUAYENE EDEN DOKTORUNUZLA BERABER KARAR VERMELİSİNİZ. MRG BULGULARINDAN ÇOK MUAYENE BULGULARIMIZ VE SİZİN YAKINMALARINIZ CERRAHİ GEREKİP GEREKMEDİĞİNİ BELİRLER. BİR DİĞER SEÇENEK BAĞIN KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞMESİNİ BEKLEMEK OLABİLİR, ALÇILI VEYA BİR SPLİNT İLE TEDAVİ, SONRASINDA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON YAPILABİLİR. BU SEÇENEKLERİ DOKTORUNUZLA GÖRÜŞMELİSİNİZ. TABİ HEMEN BUZ KOYMA, BACAĞI YUKARDA DİNLENDİRME VE AĞRIDAN KORUNACAK ŞEKİLDE DEĞNEKLERLE YÜRÜMEK VE ÜZERİNE DİKKATLİ BASMAK ŞEKLİNDE GENEL ÖNLEMLERİ ALMALISINIZ. KOLAYLIKLAR DİLERİM. DR. HÜSEYİN GÜRAY ALIN

17 Ağustos 2021 14:22
AO
Soru Sahibi

Anladım hocam çok teşekkür ederim

17 Ağustos 2021 18:32
Op. Dr. Hüseyin Güray Alın
Ortopedi ve Travmatoloji

Dilerim hızlıca iyileşirsiniz

18 Ağustos 2021 13:07
Op. Dr. Hüseyin Güray Alın
Ortopedi ve Travmatoloji

Dilerim hızlıca iyileşirsiniz

18 Ağustos 2021 13:07