1 Mayıs 2019 12:58

Mr Sonucu Hk.

Merhaba Doktor Bey, 38 yaşındayım, kalçamdaki ağrı ve hareketsiz kaldığımda oluşan tutukluk, kalçamda sanki esnekliğim azalmış gibi hissetmem nedeniyle doktora gittim. Doktorun muayenesi sonucu Ankilozan Spondilitten şüphelendi ve bazı tetkikler istedi. Kan değerlerinin bazıları 12 gün sonra çıkacak. Crp, sedimantasyon, hemogram normal. Mr'da ise: 'Laboratuvar **** Açiklama: SAKROILIAK EKLEM MR INCELEMESI; Inceleme; - Aksiyal planda 5 mm kesit kalinliginda FSE teknigi ile FAT SAT T1 agirlikli, - Aksiyal planda 5 mm kesit kalinliginda FSE teknigi ile T2 agirlikli, - Coronal planda 4 mm kesit kalinliginda FSE teknigi ile FAT SAT T2 agirlikli sekanslarla gerçeklestirilmistir. Bilateral sakroiliak eklemlerde her iki tarafta hafif sklerotik degisiklikler izlenmistir. Solda iliak kanat düzeyinde belirgin olmak üzere yogun sklerotik degisiklikler mevcuttur (osteitis kondensans ilei?). Inceleme alanina giren kas ve yumusak dokular, cilt - cilt alti yagli dokular tabiidir. ' Yazıyor. Ankilozan spondilit ihtimali mevcut mu sizce ya da mr'da görülen farklı bir şey var mıdır bilgi rica edecektim. Çok teşekkür eder, iyi günler ve iyi çalışmalar dilerim. Teşekkür eder, iyi günler ve iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ankilozan spondilit yok. Osteitis kondensans ilii doğum yapmış kadınlarda görülen zararsız bir durumdur. İltihaplı romatizma değildir.

9 Mayıs 2019 17:23