İÖ
Soru Sahibi
29 Haziran 2018 19:36

Mitral ve triküspit yetmezliği

İyi günler ben 21 yaşındayım aşırı yorgunluk halsizlik kalp ritminin çok hızlanması ve sakinleşmemesi ve sürekli tansiyon düşmesi şikayetiyle doktora gittim. Kan testi, eko, ekg ve Holter sonucunda hafif triküspit ve mitral yetmezliğim olduğunu öğrendim. Egzersiz yapmam ve su içmem gerektiği söylendi fakat ben egzersiz bile yapamıyorum 1 kat merdiven çıkamıyorum başım dönüyor gözlerim kararıyor. Ne yapmalıyım? Birinci derece yetmezlikler bunlara sebep olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun Mitral ve trküspit yetersizlik hafif şiddette tek başına olması belirttiğiniz 1kat çıkamama ve aşırı yorgunluk yapmaz Ama eğer eşlik eden (eko da olsa idi saptanırdı diye düşünüyorum )kalp fonksiyonlarını bozmuşsa ancak sıkıntı yapabilir Kalp aşırı hızlanması sizin yaşınızda önemli bir hastalığa çoğu kez neden olmasa bile ritm bozukluğu açısından ileri tetkik isTenebilir.eğer holter sonucu normal ise ki anormal olsa değerlendiren hekiminiz buna yönelik değerlendirme verirdi Bunun dışında tansiyon düşüklüğü eğer ekg ve ekonuz normal ise kalp fonksiyonları açısından kalp ile hastalığı tek başına göstermez.tek başına mitral ve triküspit yetersizlik tansiyon düşüklüğü dediğim gibi kalp fonksiyonları yeterli sadece eko ile düzenli takip gerektirir Çünkü tansiyon düşüklüğü yapacak kalp ile ilgili nedenler başka önemli bulgulara da yol açar Eko ekg ve kan sonuçlarınız normal ise yada belirttiğiniz gibi sadece mitral ve triküspit yetersizlik varsa nefes darlığı ve tansiyon düşüklüğü için dahiliye ve göğüs hastalıkları değerlendirmesi gerekebilir Saygılarımla

1 Temmuz 2018 11:05