AT
Soru Sahibi
1 Şubat 2021 20:48

Midede ödem

Hocam hayırlı günler yaş 26,2012 yılında endoskopi oldum o zamn bana gastrit teşhisi konmustu daha sonra mide koruyucular antiasit ler kullandim mide koruyucu ilaçları bugüne kadar kullandım ara vererek sürekli değil midemde geğirme şeklinde genelde şikayet aslında hocam bide safra kesesi polibim var 8 yıldan beridir büyüğü 6mm hocam geçen senede batın usg sinde mide antropilorik duvarda diffüz ödem(antral gastirit)diye bi ibare var mide koruyucu kullanıyorum çoraspin 100 mg da kullanıyorum sürekli kanı sulandırmam lazım sol bacak kronik dvt oldugu için midedeki ödem ne demektir hocam gastirik kötü hastalığa yol acarmi kanser gibi yazdıkların hakkında biraz beni aydınlatırsanız çok sevinirim saygılar r hocam ...

23 cevap
Cevaplar (23)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Gastritin takibi açısından endoskopik kontroller gerekir ve endoskopi esnasında midenin antrum dahil değişik kısımlarından biyopsilerin alınması lazım,bu biyopsi sonucuna göre ancak birşey söylenebilir.Endoskopik tetkik ve takibini bir üniversite hastanesinde gastroenteroloji bölümünde yaptırmanı tavsiye ederim.

2 Şubat 2021 06:28
AT
Soru Sahibi

Hocam inatçı gastirit yıllar süren ppi kullanılmasına rağmen geçmeyen midedeki heliko bakteriye baglimidir midedeki heliko bakteri pilori helipak paketi ile 14 günlük tedavi ne kadar etkilidir tamamem kurtulurmuyuz heliko bakteriden heliko bakterinin mide kanseriyle ilişkisi varmıdır heliko bakteri mide kanserine yol acarmi zemin hazırlarmi heliko bakteri muhakkak tedavi edilmelimidir bilgileriniz bizim için değerlidir hocam ..saygilar

2 Şubat 2021 11:44
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Belli sürelerle,senede bir,endoskopi yaptırt ve her defasında midenin değişik kısımlarından enaz 5 adet biyopsi alınsın. 2.Helipaktan fayda görmezsin,4 lü tedavi gerekir. 3.Bazı h.pilori türleri kanser yapıcı özellikte ancak bizde tip tayini yapılmıyor veya bazı merkezlerde yapılıyor(Ankara Tıp Gastroenteroloji kliniği-Cebeci kampüsünde) 4.Bir üniversite hastanesi gastroenteroloji kliniğinde tedavi olmanı tavsiye ederim,sorun olursa yanıtlarım.

2 Şubat 2021 13:06
AT
Soru Sahibi

Hocam bundan yaklaşık 1 ay önce yapılan batın usg sinde karaciğerde grade 1 yağlanma vardın bugün çekilen usg de grade 2 yağlanma olmuş grade 2 ye yükselmiş yağlanma kan tahlilleri normal hocam ne yapılabilir..

3 Şubat 2021 19:10
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Şu tahlilleri yaptırtıp bana yazabilir misin? ALT,AST,Alkalen fosfataz,alfafötoprotein(AFP)

3 Şubat 2021 19:34
AT
Soru Sahibi

ALT 42 U/L Alkalen fasfatoz 80 U/L AST 25 U/L

4 Şubat 2021 07:26
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

AFP eksik,bu tetkikleri ayda bir kontrol ettirip bir yere kaydını yapmalısın,ALT değerinde çok artma olursa belki karaciğer biyopsisi ve buna göre bir ilaç tedavisi başlanabilir.

4 Şubat 2021 07:42
AT
Soru Sahibi

Hocam yaş 27 boy 1.80 kilo 93 şeker. Kolestrol felan yok bende bu hastalik grade 2 gerilemezmi grade 1 olmazmi sürekli aspirin almak karaciğeri yağlarmi aspirin alıyorum kronik dvt mthfrc677t gen mutasyonu ile alakalimidir kan pıhtılaşma bozukluğu safra polibi ile alakalimidir safra kesemde polibler var hocam yoksa siroza doğru gidiyormuyum hocam yapılacak en iyi şey nedir bu rahatsizliga napabilirim

5 Şubat 2021 07:00
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Karaciğer yağlanması basit bir yağlanma ise diyet ve spor ile geriye döner ama her yağlanma basit yağlanma olmayabilir,NASH dediğimiz durumda ise ancak yeni yeni bulunan ilaçlarla mümkün olabilir.NASH dediğimiz durumda tanı yalnız karaciğer biyopsisi ve bu konuda uzman hepatopatologlar tarafından konulur.Bu nedenle bir gastroenterologun kontrolu altına gir derim,geçmiş olsun.

5 Şubat 2021 07:45
AT
Soru Sahibi

Hocam şekeri bıraktım ekmeği azalttım sigarayı attım az ve sağlıklı yediğim zamn midem deki şikayet sıfıra indi geceleri 1 saat yürüyorum tempolu zaten gündüzleri de çalışıyorum karaciğer kan değerlerim normal de zaten su anda Nash için günümüzde etkili bi tedavi varmı hocam siroza gitmeyi durdurabilen ..

6 Şubat 2021 08:57
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tabi ki var,karaciğer yağlanması geri dönüşümlü bir olaydır,endişe etme,kolay kolay da siroza gitmezsin korkma.Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite basit yağlanmalarda yeterli olur.

6 Şubat 2021 13:45
AT
Soru Sahibi

ALT =Refarans aralığı:N(0-55) değer:42 U/L AST=Refarans aralığı:(0-40) değer:25 U/L Hocam değerler nasıl normal mi

8 Şubat 2021 10:16
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Korkulacak bir durum yok,bizim için önemli olan bu değerler. Ultrasonda basit bir yağlanman var;diyet+yürüyüş yeterli olur. Ayda bir veya iki ayda bir alt ve ast bakılması yeterli olur,ultrasona gerek yok.

8 Şubat 2021 12:25
AT
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler yeni yapılan test sonucum ALT refarans aralığı (0-55) değer: 17 U/L AST refarans araligi (0-40) deger: 16 U/L GGT " "(12-64)deger:17 U/L Alkalen Fosfataz " "(*** *** **)deger:71 U/L Hocam 10 gündür yürüyüş ve spor yapıyorum kilo vermeye başladım sporun etkisi muazzam ..

16 Şubat 2021 08:23
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

testlerin mükemmel,aynen devam et👍

16 Şubat 2021 11:18
AT
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler Açlık glukoz degeri :101 mg/hbA1c 5.74 / trigliserid:77mg /HDL kolestrol 40.0 mg /ürik asit 4.59 mg alt :17 ast 16 hocam açlık kan şekerine bakarak hba1c değerinide goz önünde bulundurursak usg de Kara ciğer yaglanmasi varsa birazda kilolu isem metobolik sendrom mudur bu durum Nasıl bi tedavisi olur bu tablonun saygılarr..

21 Şubat 2021 09:50
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Metabolik sendromun birçok komponenti mevcut google dan bulabilirsin,bir test sonucu ile bunu söylemek doğru olmaz sanırım.

21 Şubat 2021 13:00
AT
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler açlık glukoz degeri :101 hba1c :5.74 trigliserid:77 mg hdl kolestrol 40.0 mg ürik asit 4.59 mg hocam açlık glukoz değerim bozulmuş hba1c değerim 5.6 nın üstü prediyabetik yani gizli şeker ilerdede diyabet dediler bu durumu spor ve egzersiz yaparak minumuma indirebilir dediler hocam spor ve diyete dewam ediyorum 2 .3 kilo verdim kc yağlanmasıda insulin direnci 'nden gibi insulin direncine ne yapılabilir hocam ilaç yazmadılar spor yuruyus kilo verme ve ideal kilomda kalmamı söylediler insulin direnci biraz düşündürdü beni bi de kc de yağlanma var hocam siz ne yapmamı önerirsiniz diyet spor egzersize dewam başka ne önerirsiniz bu durumda basit yaglanmadan nashe daha sonra siroz olma ihtimali var mı Hocam anlayışınız için çok saolu n teşekürler ..

26 Şubat 2021 07:24
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yürüyüş + akdeniz diyeti(un,tuz,yağ,şekerden uzak) senin için yeterli ,şu an ilaca ihtiyacın yok,bitkisel ürün kesinlikle alma,karaciğerin kötü olur,şu an ufukta nash veya ca veya siroz yok,rahat ol.

26 Şubat 2021 09:04
AT
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler coraspin 100 mg asetilsalisilik asit yani kan sulandırıcı olarak aldığımız ilaç ben bu ilacı yıllardır kullanıyorum karaciğerimde yağlanma var aspirin karaciğerde yağlanma yaparmi bu ilacı kullanmaktayım Kara ciğer üzerinde olumsuz bi etki yaparmi hâlâ kullanmaktayım kullanıyorum

6 Mart 2021 15:32
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bildiğim kadarı ile aspirin karaciğer yağlanmasına veya yağlı karaciğerde kliniğin kötüleşmesine yol açmaz.Hangi nedenle kullanıyorsun bilmiyorum.Karaciğeri temizlediği veya karaciğere iyi geldiği söylenen bitkisel ürünleri kesinlikle kullanmamanı tavsiye ederim.

6 Mart 2021 18:25
AT
Soru Sahibi

Hocam 2013 yılında dvt geçirdim sol bacak yapılan araştırmalar sonucu mthfr c677t heterozigot genine sahip olduğumu öğrendim yani pıhtılaşma bozukluğu aspirini koruyucu olarak kullanıyorum pıhtıya karşı koruma amaclı

7 Mart 2021 00:43
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tamamdır,👍

7 Mart 2021 05:51
AT
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler yeni yapılan test sonuçlarım alt:20 ast:19 ggt:10 alkalen fosfataz :70 glukoz:112 tansiyon 13.90 Hocam ggt değeri düşük şeker yüksek ama tahlilden önce biseler yiyip gitmiştim yediğim peynir zeytin hocam bide bundan yaklaşık 1 ay önce yapılan alt testim 17 bugünkü yapılan 20 refarans aralığı (0-55) yanı alt degeri sürekli değişken lik gösterimi

13 Mart 2021 09:59
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Testlerin çok iyi yalnız küçük tansiyonun biraz yüksek(90),tuzsuz yemeğe gayret etmelisin.

13 Mart 2021 10:23
AT
Soru Sahibi

Hocam çok teşekürler verdiğiniz cevaplar için yalnız bi sorum daha olacak hocam yaklaşık 35,40 gün olmuştur spor ve diyet yapıyorum kilo kaybim bu günler içerisinde 7.5/ 8 kg civarında spor diyet yaptım ister istemez bu kiloyu attım bu kilo kaybı normal midir 91 kilodan 83.5/ 84 kiloya düştüm hedf Kilom 77 ,78 kg inip o kiloda kalmak bide hocam bazen sağ üst kadran ağrısının yani sıra sağ taraf yan agrisi oluyo bu ağrılar önce de vardı kc yağlanması ağrı yaparmi safra kesemde polib var çok hızlımı kilo vermişim haftada 1.5 kilo vermişim yaklaşık olarak ...

14 Mart 2021 00:08
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Karaciğer yağlanmasında biz genellikle diyetisyen kontrolu ile kilo vermeyi öneriyoruz,bilinçli yapılmayan diyetle aşırı kilo vermede yağlanmayı arttırır. Safra kesendeki polip kolestrol polibi olabilir,tabi bunu ancak usg.yi yapan radyololg bilir,yine de 1 cm üzeri poliplerde ameliyat önerilir. Sağ taraf ağrısı için; USG muayene ve AFP tetkiki(kandan bakılır) yaptırtabilirsin.

14 Mart 2021 05:57
AT
Soru Sahibi

Hocam LDH yüksek refarans aralığı (*** *** **) değer: 388 sabah yapılan tahlilde değer:143 akşam yapılan tahlilde 388 Kilo kaybim fazlamı olmuş çok mu kilo vermişim

15 Mart 2021 06:17
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Fazla bir kilo kaybınız yok,kan sonuçları enterasan,kendi hekimiz ne diyor?

15 Mart 2021 13:01
AT
Soru Sahibi

Hocam yeni yapılan testler batın usg si karaciğer de grade 1.2 yağlanma 40 gün önceki usg grade 2 demişti radyolog simdi grade 1.2 diyor usg yapan ayni doktor cihaz ayni (gerilemismi yaglanma)kan tahlilleri son 3 gün içerisinde tekrarlattim 3 kere aynı merkezde normal 1 kere farklı merkezde kan verip orda baktirdim herşey normalken sadece ldh değeri yüksek cıktı doktorum bunun diğer değerler normalken tek başına ldh yükselmesi önemli değil dedi yüksek çıkan ldh değerim 388 idi ve bazen yanlış sonuçlar çıkabiliyo dedi ölçüm yaparken biz burda 3 kere test yapmışız son 3 gün içerisinde normal diyo kafaya takma dedi en son yapılan tahliller Alt:19 ast :18 ggt:10 tokluk şeker:122 ldh: 187 hba1c:5.68 hocam diğer değerler normal hemogram testi te iyi sıkıntı yok sonra biraz karbonhidrat alımını azaltmalı meyve ye dikkat edip fazla yememeli ideal kiloma gelip bu kiloyu korumami hareketli bi yaşam sürmemi sporu hayatim8n bi parçası haline getirmeli sin dedi 3 ay sonra gel bidaha görelim dedi

16 Mart 2021 06:47
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sonuçların çok iyi,diyete ve yürüyüşe devam etmelisin.

16 Mart 2021 07:23
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar Ferritin referans aralığı (*** *** **) deger:6.32 Folat referans aralığı (*** *** **) değer:4.53 Vitamin b12 refarans aralığı (183 -883) değer :289.6 Demir bağlama kapasitesi referan aralıgi(*** *** **) değer:419 Demir serum referans aralığı (*** *** **) değer:36.4 HGB refarans aralığı (11-16) değer 14 Alt:20 ast:17 Hocam demir depolarım azalmış dedi doktor ferrum diye bi ilaç yazdı ferritin değeri düşük hgb normal değerlerde ferrum diye ilacı sabah 1 tane akşam 1tane olaraktan günde 2 tane icmemi söyledi Ferrum demir ilacı yağlı karaciger üzerinde olumsuz etki yaparmi enzimler normal enzim değerlerimi yükseltirmi yani normal olaraktan ilaç kullanırken korkuyoruz erkek hastalarda böyle demir eksikliği görülmesi normal mi folat ve b12 vitamin değerlerim nasıl hocam Mthfr c677t heterazigot gen mutasyonu hakkında bildikleriniz hocam bu gene sahip insanlar ne yapmalı kandaki folik asit ve b12 vitamin eksikliğine bağlı homosistein yüksekliği oluşturup çeşitli komplikasyonlar gelişebiliyo ,dvt,tromboz ,inme ,felç, gibi damar ici pıhtı yapiyo diye biliyorum ben daha bir-çok soruna sebeb olabiliyo Hocam saygılar

27 Mart 2021 00:22
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Doktorunun yazdığı ilacı rahatlıkla kullanabilirsin,karaciğer acısından sorun olmaz.Yalnız demirin neden düşüyor,bunu hematoloji uzmanına sormalısın. B12 değerin normal değerler içinde. O gen hakkında bilgim yok,onu kardioloji veya kalp damar cerrahi uzmanlarına sorabilirsin.

27 Mart 2021 05:53
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar yeni yapılan test sonuçlarım alt :19 ast:33 (referans aralığı (0-40)) ggt:11 alkalen fosfataz :69 glukoz:129 hocam şekeri yemeği yedikten 1 saat sonra olcturttum Demir hapı ve mide koruyucu ilacı ara ara kullanıyorum kullandigim ilaçlar bunlar .. Hocam bende ast degeri referans değerleri arasında da ama biraz üst sınıra yaklaşmış gibi normalde alt değerinden hep düşük seyreder bunun klinik bi önemi var mıdır..?

7 Nisan 2021 00:11
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Şu an kan glukoz değeri hariç hepsi iyi,korkulacak bir durum yok.

7 Nisan 2021 06:03
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar .safra kesesi posterior duvardan lümen içerisine uzanım gösteren büyüklüğü 5mm boyutta 2-3 adet ekojen polib izlendi lümen icersinde 5mm boyutta "KALKÜL " izlendi .. Hocam safra kesemde 7.8 yıldan beri polib var idi yalnız bu son usg de 5mm lik taş göründü doktorum bana ursovef 500 mg bi ilaç verdi bu ilaçla taşı eritecez dedi hocam 5mm lik herhangi bi komplikasyonu olurmu polible taşın görülmesi normal mi ilacla hallocak bi durummu 5 mm lik taş kanala düşme ihtimali varmı.. Hocam saygılar..

15 Nisan 2021 06:20
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Doktorunun verdiği ilaçla safra kesesindeki taş kalsifiye değil ise erir ama senin safran litojen bir safra ise tekrar taş oluşur. 2.Küçük taşların her zaman safra yoluna düşme riski mevcut,bazen bu taşlar barsağa dökülür,eğer taş safra yolunda kalırsa ağrı ve sarılık gelişir ve testler bozulur,bu durumda ercp denilen bir yöntemle taş alınır ve ana safra yolunun barsağa birleştiği yerdeki papilla kesilir ve bundan sonra küçük taşlar daha rahat barsağa dökülür.Papillanın genişletilmesi safra yolundaki taşı çıkarmak için yapılır(ercp başlangıcında). 3.poliple taş beraber görülebilir.

15 Nisan 2021 07:33
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar safra taşlarının kanala düşmesinde milimetrik taslar koşmak,yürümek, futbol mac yapmak hareketli olmak yüzmek gibi faaliyetler sebeb olabilirmi

14 Mayıs 2021 11:08
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Cevap vermek zor,olabilir de olmayabilir de,genelde safra kesesini yağlı yemekler harekete geçirerek kesedeki taşları safra yoluna atabilir teorik olarak. Ayrıca ERCP denilen muayenede papillatomi yapılırsa kesedeki taşların daha kolay barsağa döküleceği ifade edilir.

14 Mayıs 2021 11:47
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar Hocam yeni yapılan abdomen usg Kara ciğer boyutu normal sinirlardadir konturu düzgündür parankim ekojenitesi tabi ve eko dağılımı homojendir intrahepatik safra yollarında dilatasyon saptanmadi ..subat ayında grade 2 yağlanma var idi 91 kilodan 79 kiloya indim kilo verdim şekerli yiyecekleri bıraktım dengeli beslendim sonuç bu yağlanma usg de görülmedi..sizce yagalnma bitmismidir ?? Hocam bide safra kesesinde yıllardır büyüğü 5mm boyutta 2-3 adet ekojen polip var yalnız 14 nisanda yapılan batın usg sinde bu görülen poliplerin yani sıra 5mm boyutta kalkul yani taş işlenmişti 3 ay boyunca ursovef 500 mg günde 2 doz kullandım yeni yapılan batın usg sine taş izlenmedi polibler durduğu söylendi Hocam kullandigim ursovef safra kesemdeki 5mm boyutundaki taşı eritmiş olabilirmi karaciğerimde yağlanma kaybolmuş dendi ursovef ilacın karaciğer yağlanma kliniğinde herhangi bi etki söz konusumu hocam bide doktorum 3 ay kullandigim ursovef i 3 ay daha kullan dedi bu ursovef ilacının herhangi bi yan etkisi varmı 6 ay kullanmış olacağım ursovef kullanmamda sıkıntı olurmu Hocam teşekürler saygilarrr

18 Temmuz 2021 01:42
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Doktorunun vermiş olduğu ilacı kullanmaya devam etmelisin,sonografik olarak yağlanma kaybolmuş olabilir,yalnız karaciğer testlerine,kan yağlarına ve diğer kan testlerine de baktırmalısın,eminim onlar da düzelmiş olabilir. Safra kesesi polipleri ilaçlarla kaybolmaz,yalnız bazen polip denilen olgularda küçük kalküller polip gibi görülebilir veya kalkül polipler olabilir ve bunlar bu tedaviyle kaybolmuş olabilir,bu ilaçla küçük kalküller kaybolabilir.

18 Temmuz 2021 05:58
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar hocam ursovef 500 mg günde iki tane 4 aydır kullanıyorum ve 2 ay daha kullanacağım toplam 6 ay bu ilacın herhangi bi yan etkisi olurmu bi zararı varmı bide hocam bu ilacı nasıl bırakmami önerirsiniz doz azaltarak mi direk ilacı keserekmi hocam nasıl tavsiye edersiniz

11 Ağustos 2021 07:20
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bu ilacı size kim reçete ettiyse bu soruları kendisine sormanız daha doğru olur düşüncesindeyim.

11 Ağustos 2021 07:26
AT
Soru Sahibi

Hocam selamlar saygılar yeni yaptırdığım tahliller batin usg karaciğer grade 1 yağlanma safra kesesi lümen içeri uzanım gösteren en büyüğü 5mm boyutta 2.3 adet ekojen polip izlendi ayrıca lümen içerisinde 5mm boyutta KAHKUL.. Kan tahlilleri açlık glukoz:94 kolestrol:128 ldl kolestrol 62.8 trigliserid :44 HDL kolestrol : 56.3 hba1c :4.50 alt: 19 ast:23 ggt :11 alkalen fosfataz:76 Hocam altı buçuk ay ursovef kullandım nisan 14 ten bu taraf safradaki taş için 3 ay kullanıp batın usg si çektirdim bu taş 3 ay önceki usg de görülmedi yeni yapılan usg de yine aynı 5mm olarak görüldü 6 buçuk ay ursovef kullanmama rağmen taş hala aynı duruyomus son usg de yaşın boyutunda küçülme olmadığı için doktorum bu ilacı ursovef i kesti ursovef i biraktirtti ameliyat içinde fazla acele etme dedi bu taş için dedi bi şikayet yaratmıyor bnde pek benim anlamadığım bundan 3 ay önce yapılan batın usg sinde taş neden görülmedi şimdiki usg de görünüyor polip taş gibimi gözüküyor bu ursovef ilacı bırakmanın bi zararı olurmu hocam yorumunuz nedir k.bakmayin biraz karışık bi durum saygilarimla

3 Kasım 2021 23:58
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kullanmış olduğun ilaca rağmen safra kesesinde taş oluşabilir ve zaman içinde sayıları artabilir,şu an herhangi bir yakınman olmadığı için(asemptomatik taşlar) doktorunun dediği gibi cerrahi yönden tedavi olma ama zaman içinde belirtilerin oluştuğunda cerrahi yönden tedavi olmanda hiçbir sakınca yok.Artık safra kesesi ameliyatları kolaylaştı,ameliyatlar kapalı(laparoskopik) olarak yapılıyor. Doktorunun kontrolundan ayrılma derim.

4 Kasım 2021 05:59