27 Temmuz 2018 12:26

mide yanmaları ve ağrıları

MERHABALAR SAYIN HOCAM. YAKLAŞIK 16-17 YILDIR MİDE AĞRILARI MİDE YANMASI VB. ŞİKAYETLERLE ENDOSKOPİLER YAPTIRDIM TEDAVİLER GÖRDÜM. 2018 OCAK AYINDA YAPILAN ENDOSKOPİDE MİDE FITIĞI REFLÜ TEŞHİSİ KONDU. VE AMELİYATLA KESİN ÇÖZÜM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM VE AMELİYAT OLDUM.AMELİYATTAN HEMEN SONRA ŞİKAYETLERİM ARA ARA DEVAM ETTİ. 1 AY GAVİSKON VE PPI İLACI KULLANMAM ÖNERİLDİ VE KULLANDIM.İYİ GELDİ.BOĞAZ İLTİHABI NEDENİYLE KULLANDIĞIM BİR KAÇ İLAÇ SONRASI ŞİDDETLİ MİDE AĞRILARIM YANMA TEKRARDAN BAŞLADI.AMELİYAT EDEN DOKTORUMA BAŞVURDUĞUMDA ANTİBİYOTİK KAYNAKLI OLABİLİR PPI İLAÇLARINA SABAH AKŞAM DEVAM ET DEDİ AMA BİR TÜRLÜ GEÇMEDİ. GASTROENTOROLOJİ BÖLÜMÜNE BAŞVURDUM.AMELİYAT İÇİN YAPTIRDIĞIM ENDOSKOPİNİN TEMİZ OLDUĞU SÖYLENDİ.GAİTA TESTİNDE HP POZİTİF ÇIKTI.14 GÜN ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ GÖRDÜM(NİDAZOL 500MG.TETRA 500 MGBİZMOPEN RANEKS 20MG).BU SÜREÇTE HİÇ BİR ŞEKİLDE MİDEMDE BİR PROBLEM OLUŞMADI İYİ GELDİ. TEDAVİYİ BİTİRELİ 20 GÜN OLDU AMA BU 20 GÜNLÜK SÜREÇTE YİNE ŞİDDETLİ MİDE YANMAM VE AĞRILARIM OLUYOR.SİZCE NE YAPMALIYIM.BU DURUMU KABULLENMELİ MİYİM?YOKSA BAŞKA TEDAVİ YÖNTEMİ VAR MIDIR. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER. SAYGILAR

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Hakan Alagözlü
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yapılan tedaviler anlamlı ve başarılı gözüküyor. Mideniz için size dokunan yiyeceklerden uzak durmanız, sigara varsa bırakmanız, uykuya yakın yemek yememeniz önemli.Helikobakter pilori bazen tedaviye dirençli olabiliyor.bu nedenle tedavi sonrası Hp kontrol edilmelidir.

15 Ağustos 2018 22:52
Soru Sahibi

Teşekkürler sayın hocam.

17 Ağustos 2018 09:31
Prof. Dr. Hakan Alagözlü
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun.

9 Eylül 2018 16:55