DD
Soru Sahibi
26 Eylül 2019 08:51

Mide Fıtığı

Nadir şekilde ağıza gelen ekşi tad, nadir gelişen geğirme isteği, bazen sırta vuran mide ağrısı ve normalden fazla sıklıkta gelişen mide bulantılarım nedeniyle( 1 kez kusturdu o kadar) doktora gittim.Bayanım ve yaşım 30. Kilom normal yağ oranım düşük, boy 1.70. Endoskopi sonucum şu şekildedir: Servikal, torakalve abdominal özofagus normal bulundu. Z çizgisi 40. cm'de geçildi. Mideye girildiğinde artmış açlık sekresyonu belirlendi. Mide tüm bölümleri ile incelendi. Antrum mukozası hiperemik ve ödemli bulundu. Pilor işlem sonuna kadar açık bulundu. Duodenit görünüm izlendi. Bulbus ve II. kıtada özellik saptanmadı. Retroversiyonda kardia ve fundus mukozası normal bulundu. Hiatus hafif gevşek olarak izlendi. Biyopsi: Duodenum antrum Tanı: alkalen reflü gastriti + 2. derece hiatal herni. Verdiği ilaçlar: Rabelis, Meteospasmyl, Rennie biyopsi 1 ay sonra gelecekmiş başka birşey demedi. Verdiği İlaçlarla geçer mi ameliyat mı olmam gerekiyor ? bu durum nedir tam olarak bir kaç birşey baktım ama gözüm korktu mide fıtığı gibi şeyler çıktı karşıma. Çok acil mi durumum ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Metehan Gümüş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Durumunuz acil değil. Rennie yerine Antepsin kullansanız daha faydalı olur. Sizin şikayetiniz mide fıtığı nedeniyle değil gastrit nedeniyle. Bu bilgiler yazdıklarınıza göre öngörülen şeylerdir.

1 Ekim 2019 19:34