ty
Soru Sahibi
10 Şubat 2021 21:43

Mesane Ca Riski Hakkında

Sayın hocam merhaba. 38 yaşında 180 cm boyunda 93 kg ağırlığında yetişkin bir erkeğim. Ürik asidim yüksek olduğu için allopurinol reçete edildi. Ancak bu ilacın da mesane kanseri riskini artırdığına yönelik çeşitli bilimsel yayınlar var. Sizce ilacı kullanmalı mıyım, yoksa bırakmalı mıyım ? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/*** *** **/

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Benim bilgilerime göre allopurinolun mesane kanserine yol açtığına dair bir kanıt yok. Siz söyleyince ben de Pub-Med taraması yaptım bir sıçan çalışması ile 5FU gibi bir kanser ilacı alan hastada kullanılmış onda görülmüş gibi önemsiz yayınlar var. Prospektusünde bu bilgi sanırım yoktur. Zira zaten böyle bir durum olsa daha çok iyi huylu hastalıklarda kullanılan bu ilacın piyasada kalmasına imkan olmazdı. Yaygın kullanılan bir ilaçtır kanımca gereksiz bir endişe içindesiniz. İyi günler.

15 Şubat 2021 15:19