ÇM
Soru Sahibi
26 Mart 2011 17:37

merhabalar hocam, ben üniversite hastanesi çocuk acil de çalışıyorum, zaman

merhabalar hocam, ben üniversite hastanesi çocuk acil de çalışıyorum, zaman zaman menenjitli hastalar geliyor ve bir çoğu meningokoksik menenjit oluyor, korunma yöntemlerimiz neler olmalıdır, biz o hastaya müdahale sonrası tek doz seftriakson yaptırıyoruz,bu yeterli midir ve her defasında bunu tekrarlamamız gerekir mi? teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Neşe Saltoğlu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Merhaba, menengokoksik menenjit solunum yolu ile bulaştığı için öncelikle solunum yolu önlemlerini almak gerekir. Hastayla sıkı temas, ağızdan ağıza resüssitasyon gibi durumlar söz konusu ise korunma için rifampisin oral,12 saatte bir 600mg dört doz ya da Kinolon oral tek doz (500mg/gün siprofloksasin) veya seftriakson parenteral yolla 250mg tek doz önerilmektedir. Korunma kanıtlanmış enfeksiyon durumunda önerilir. Tercihimiz kullanım kolaylığı nedeni ile kinolondan yana olmaktadır.

31 Mart 2011 12:10