AH
Soru Sahibi
22 Nisan 2011 23:37

hocam eşim şuanda 36+3 haftalık gebe.yaklaşık bir buçuk ay önce eşim büyük

hocam eşim şuanda 36+3 haftalık gebe.yaklaşık bir buçuk ay önce eşim büyük abdestinden kan geldiğini söyledi.tuvaleti yumusak ishalsi mukuslu ve kanlıydı.ilk gaita mikroskobisinde bir bulguya rastlanılmadı sonraki gün yinelediğimiz aynı tetkikte E.histolytica kistleri var denildi.biteral 2x1 şeklide 5 gün kullandı.şikayetleri geriledi fakat yaklaşık 25 gün sonra yine dışkıdan kan gelmeye başladı.amip antijen testi negatif çıkmıştı.flagyl 3x1 şeklince 7 gün kullandı fakat bi değişiklik olmadı.gaita ve idrar kültürlerinde bol miktarda lokasit görüldü diyor.fakat ilgili ilaçlarla tedavi görmüş olmasına rağmen bi değşiklik yok.amipli dizanteri tedaviye rağmen bu kadar uzun sürer mi yoksa bizim gastro da gitmemiz gerekirmi? ülseratif kolit olabilir mi ? gebe olduğu için kolonoskopi yaptırmayı uygun bulmadılar.doğuma yaklaşık 23 günümüz kaldı.bu sorunu aşamadık.yanıt verirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Neşe Saltoğlu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bunun pek çok nedeni olabilir. Amip olduğunu düşünmüyorum. daha detaylı bir inceleme yapmak gerekli, doğum sonrasını beklemeniz daha uygun olur kanaatindeyim. Enfeksiyöz durumlar için süre biraz uzun, hastanızı gastroenteroloji görebilir. Hemoroid de gebelik döneminde önemli ir sorun olmakta, bu açıdan da değerlendirilebilir.

25 Nisan 2011 12:15