ÖF
Soru Sahibi
25 Mayıs 2011 20:49

merhabalar. göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyordum ve bununla birlikte ça

merhabalar. göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekiyordum ve bununla birlikte çarpıntı başladı. ve kısa süre içinde çarpıntı üzerine bayılmalar yaşadım ve müdahale edilimiş. sonuçlarım da sol atrium genişlik 33mm leafletrler kalın ve mal de prolapsus izlendi teşhisi konulduğu söylendi. tedavi olarak ne yapabilirim ve nasıl bir yol izlemem lazım iyilesmek için.. şimdiden tesekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

geçmiş olsun, anladığım kadarı ile mitral kapak prolapsusu dediğimiz bir hastalık tanısı konmuş, bu hastalık toplumda %2-5 arasında görülür, prolapsusun ve beraberinde kapakta kaçağın olup olmamasına göre tedavi yaklaşımı değişir. Eğer ciddi bir kaçak yoksa yıllık ekokardiyografi takibi uygundur. Çarpıntı için ilaç kullanılabilir, eğer ilaca yanıt vermez ise elektrofizyolojik çalışma denilen bir yöntemle daha ayrıntılı inceleme yapılabilir.

27 Mayıs 2011 15:34