9 Kasım 2007 09:15

Merhaba Doktor Bey, benim sorum şu: annem 74 yaşında safra kesesi taşı beli

Merhaba Doktor Bey, benim sorum şu: annem 74 yaşında safra kesesi taşı belirlendi ve ameliyat olması gerektiği söylendi. Kendisinde iki taraflı kalça protezi var(65 yaşında yapıldı) Ve kemik erimesine bağlıda düz yatamıyor. o yüzden film ve ultrason işlemleri bir hayli zor yapılıyor. Sizce safra kesesi taşları için safra kesiesinin alındığı bu ameliyatı olmazsa ne gibi risk yaratır. Ameliyat olmak için yaşı riskli midir? Bilgileriniz için teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

hastanın şikayeti toksa beklenebilir.Yaşlı hastalarda sıklıkla taşa bağlı iltihaplanmalarda ve uzun dönemda taş iritasyonuna bağlı tümör oluşma riski var.İyi bir ultrason ile bu tanı konulabilir.Ameliyat olmasında sakınca yoktur.

9 Kasım 2007 09:28