İC
Soru Sahibi
24 Şubat 2011 16:43

merhaba doktor bey.ben 21+0 günlük gebeyim bugünlerde kasıklarımda ağrıları

merhaba doktor bey.ben 21+0 günlük gebeyim bugünlerde kasıklarımda ağrılarım biraz arttı,akıntım gebeliğin başından beri vardı ama bugün iççamaşırımda açık yeşil kremsi yapıda akıntı oldu bunun sebebi ne olabilir. ayrıca cumartesi girdiğim dopler ultrasonda nuchal kord izlendi benim daha önceki 2 doğumum sezeryan.kordon dolanmasının bebeğe bir zararı olurmu anne karnında cevabınız için çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Serkan Kumbasar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sizin 2 tane sorunuz var..birinci vaginal akıntı..muhtemelen bakterial vajinit yeşilimsi dediğiniz inin trikomanas vajinit olabilir..uzman kadındoğum doktorunuza basvurunuz..akıntının cisine göre ilaç yazılması gerekir..inuchal kord çoçuğun boynuna kordonun 360derecce dolanmasıdır..gebelikte görülme oranı yuzde6- 37 rasında degişebilmektedir.doğumdan evvel yarısı normal hale gelebilmektedir Umbilikal kordonun fetus boynuna dolanması tüm gebeliklerin %23 ile %33’ünde görülür ve gebelik genellikle sorunsuz seyreder. Bununla birlikte, umbilikal kordonun tek bir kez dolanması dahi, doğumun birinci ve ikinci evresinde yüksek oranda değişken fetal deselerasyona ve asidoza yol açabilmektedir. Yayla ve ark . kordon dolanmasının doğumların %16.7sinde görüldüğünü belirtmişlerdir. Genel olarak kordon dolanmasının fetal ve neonatal etki riski düşük olarak kabul edilse de, dolanma sayısının fetal durumu ve doğum şeklini etkilediği bildirilmektedir. Kordon dolanması oligohidramniyos ile birlikte olduğu durumlarda fetal distrese yol açabilmektedir. Şimdiye kadar en fazla dokuz kez kordonun fetus boynuna dolandığı bildirilmiştir. Kordonun boyu, gebelik haftası, plasenta lokalizasyonu, fetusun ağırlığı, hareketliliği ve amniyon sıvısının miktarı, kordon dolanması ile ilişkili faktörlerdir. Erken trimesterlerde dolanmış olan kordon fetus hareketleri ile spontan olarak açılabilmektedir. Kordon dolanmasının fetusta gelişme kısıtlanmasına yol açabileceği bildirilmemiştir . kISACASI DOĞUM EYLEMİ BAŞLADIĞĞINDA YANİ SANCILAR BAŞLADIĞINDA ÇUÇUGUN BOĞULMA RİSLKİ MEVCUTTUR..DOLAYISIYLA SİZ SEZARYEN OLACAGINIZDAN ÖTÜRÜ SANCILAR BASLAMADAN EVVEL SECTİ İÇİN RANDEVU ALIRSANIZ ..BİRSEY OLMAZ..

28 Şubat 2011 16:58