cg
Soru Sahibi
20 Şubat 2019 16:07

Meme ultrason sonucum ve farklı görüşler

İyi çalışmalar hocam. gogusumde elime kitle gelmesiyle birlikte 2012 yılından itibaren altı ay ara ile memede ultrason takibi yaptırıyorum. Sağ göğsümde büyüme fark ettim ve Dr gittim. çektirdiğim ultrason sonucu şu şekildedir: Parankim içerisinde en büyüğü 11-12 lokalizasyonu areola kenarından 3 cm uzaklıkta ve ,4.8*9.4 mm boyutlarında olmak üzere ve daha küçük boyutta değişik lokalizasyonlarda birkaç adet kostik lezyon görülmektedir.solid kitle lezyonun mevcut değildir.sol meme de parankim içersinde saat 11lokalizasyonunda areola kenarından 3 cm periferde 5.9*11.8 mm boyutlarında içersinden birkaç adet noktasal kalfikasyona ait ekojenite bulunan süngerimsi yapıda solid ağırlıklı semisolid lezyon görülmekte olup öncelikle kostik adenozis alanını düşündürmektedir.solid kitle lezyonun mevcut değildir.sag memede kistik lezyonlar, sol memede kistik adenozis alanı brads3 yazıyor. hocam sonucumu iki Dr gördu ve çok farklı yorum yaptılar bende size danışmak istedim sizde uygun görürseniz tabi hocam . birisi sağ meme normal birşey yok sol memeyi takip etmemiz gerekir kalfikasyon buyurmu bakalım dedi ve ca 125 ca153 testi yaptı tarama değerleri normal dedi fakat prolaktin aralığı 5_23 iken benimki 38 çıktı.dr takip edelim dedi.ben kan tahlili adetin 20 günü verdim burada.diger görüştüğüm Dr ise tam tersi sol memedeki değişikler herkeste görülebilir sağ memeden parça alınmasi gerekebilir deyip agumentin Verdi . bir hafta sonra gel karar verelim dedi .hocam bu noktada sizin görüşünüz çok önemli benim için bı sonucu nasıl yorumluyorsunuz. Hocam iki Dr iki farklı görüş hangisi doğru ne yapmam gerekiyor inanın kaldim öyle.lutfen bana bir yol gösterin başka bir hastanede başka bir Dr a gitmeliyim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

1. hekimin görüşüne katılıyorum. bilimsel açıdan doğru olan yolu tarif etmiş. Tereddütünüz geçmez ise meme MR ı yaptırabilrsiniz. Mutlaka gerekli mi diye sorarsanız 6 ay ara ile kontrol yeterlidir. Yaşınız 40 ın altında ise aynı bulgular devam ederse MR, 40 ın üstünde ise de mammografi ilave edilmielidir kontrola.

20 Şubat 2019 20:49
cg
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim değerli hocam yol gösterici yorumlarınız ile aklımdaki sorularin cevabını buldum. İyi çalışmalar dilerim. Sağlıkla kalın.

21 Şubat 2019 21:28

geçmiş olsun

21 Şubat 2019 22:07
Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu Genel Cerrahi

Yazar toplam 1586 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Rutin kontroller Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Kolon kanseri Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Meme de kitle Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Mamografi sonuç Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Memede Kist Prof. Dr. İ. Ömer Harmancıoğlu
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Musa Diri
Op. Dr. Musa Diri Genel Cerrahi
Op. Dr. Hayal ASLANOV
Op. Dr. Hayal ASLANOV Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube