am
Soru Sahibi
29 Ocak 2021 09:43

Meme Ultrason Sonucu

Merhabalar hocam, annemin mamografi sonucu neye işaret etmektedir? teyzede meme kanseri nedenıyle vefat olduğu için tedirginiz. BİLATERAL MAMMOGRAFİ İNCELEMESİNDE; Her iki meme cilt cilt altı normaldir. Meme parankim paterni tip C. ile uyumludur. Belirgin kitle düşündüren net demarke lezyon saptanmamıştır. Bilateral makrokalsifikasyon mevcuttur. Bilateral dağınık, punktat, soliter mikrokalsifikasyonlar izlendi. Bilateral aksiller alanlarda patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi. Sonuç: USG önerilir. Rutin kontrol önerilir. Kategori: Birads 0. Meme parankim paternleri A. Tama yakın yağlı doku replasmanı B. Seyrek fibroglandüler doku C. Heterojen yoğun, duyarlılık azalabilir D. Yoğun, duyarlılık düşük Birads: 0. Hastanın US kontrolü ve US sonucuna göre yönlendirilmesi 1. Normal mammogram 2. Malignite düşündürmeyen benign bulgular 3. Olasılıkla benign bulgular 4. Malignite açısından kuşkulu bulgular 5. Olasılıkla malign bulgular 6. Bilinen malignite

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Mammografide memenin yoğun yapısı nedeniyle bilgi sahibi olunamamış, o yüzden bir meme usg gerekir. Geçmiş olsun.

6 Şubat 2021 07:08