YD
Soru Sahibi
23 Mart 2019 19:41

Meme areolasında acı hassasiyet

Merhaba Levent bey. Benim şikayetlerim biraz uzun,24 yaşında kadınım. Sizin bilginize ve alanınızdaki uzmanlığınıza güvenerek soru sormak istiyorum umarım yanıtlar biraz olsun içimi ferahlatacak şeyler söyleyebilirsiniz. 3 hafta kadar önce yatarken elimde telefonla ilgileniyordum. Kollarım bükül vaziyetteydi yani. Sonra kollarımı serbest bırakınca bir sızlama güçsüzlük gibi bi ağrı hissettim. Daha sonra bunu takip eden günlerde de omuzlarımın arkasında aşağıda bulunan kürek kemiklerimde ağrılar oldu koltuk altımın ve göğsümün oralardada. Aynı zamanda boyunda c4 c5 disk taşması ve boyun düzleşmesi mevcuttu 1 yıl kadar önceki mr da. Ayrıca hipofiz bezimde mikroadenom varlığından ötürü zaman zaman hiperprolaktinomi tedavisi görüyorum. Yaklaşık 1 hafta önce prolaktin değerim ilaçla düşürülmüştü. Bunla bir bağlantısı var mı bilmiyorum fakat 1 haftadır memelerimde hassasiyet mevcut meme başı areola denen kahverengi halkanın orada yani kahverengi kısım olan yer ama üstü değil altı, kahverengi halkada . Bastırınca bişey var sanki ve bastırınca acıyor her iki memede aynı yerde. Yatarak muayene yöntemini denedim.Göğüslerim çok küçük olduğu için kemik mi elime gelen yoksa kitle mi ayırt edemiyorum. Meme ucunda ve ucuna yakın alt kısımlarda ne gibi dokular mevcut çünkü annemde de kardeşimde de baktığmda aynı yerde bir sertlik gibi birşey varmış gibi bişey var. Ve ikiside bastırınca acıdığını söylüyor o bölgenin. Sormak istediğim neden böyle olmuş olabilir meme başındaki dokularda böyle kitleymiş hissi veren herahangi bir doku mevcutmudur? Yada küçük göğüslerim olduğu için memedeki normal dokuları kitle gibi hissetmem mümkünmüdür? Veya memedeki dokuları elimizle hissedebilir miyiz? Memede hassasiyet ve acı (ağrı değil) ve bastırınca acı neden olabilir. Aşırı takıntılı ve herşeyin ön kötüsünü düşünmeden duramayan bide üstüne kahrolan bi insanım :( lütfen beni bilgilerinizle aydınlatabilir misiniz ?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Sizin yaşınızda memede kötü bit tümör gelişmesi ihtimali çok nadirdir. Ama yinede sizin tariflediğiniz bulguların sonografi ile değerlendirilmesi uygun olacaktır. Güven ilişkinizin kurulabileceği bir meme radyoloğuna baş vurmanızı öneririm.

23 Mart 2019 23:54
YD
Soru Sahibi

Peki memedeki dokular nelerdir hissedebiliyor muyuz elimizle? Ve bu hassasiyet ve acı söylediğim hastalıklarla bağdaşıyor olabilir mi ?

24 Mart 2019 00:28

Memede ağrı, sancı, sızı tek başına bir kötülüğü göstermez. Sonografi ile memenizin muayenesi elle muayeneden daha hassas bir bulgudur. Kitleleri daha erken yakalar ve değerlendirir. Meme radyolojisi konusunda çalışan bir radyoloğa baş vurabilirsiniz, o size meme sonografinizi yapacak ve sizi daha net bilgilendirecektir.

17 Nisan 2019 09:58
Prof. Dr. Levent Çelik
Prof. Dr. Levent Çelik Radyoloji

Yazar toplam 388 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Meme ultrason ve mr sonucum Prof. Dr. Levent Çelik
Meme biyopsi Prof. Dr. Levent Çelik
Mamografi raporu Prof. Dr. Levent Çelik
Meme bırads3 Prof. Dr. Levent Çelik
Memede ağrı ve Ultrason sonucu Prof. Dr. Levent Çelik
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Veli Ermiş Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube