AH
Soru Sahibi
25 Temmuz 2013 13:24

mama desteği

iyi günler.bebğim 30 günlük.genel anest.ile dünyay geldi.ilk haftadan beri süt problemim var.(humana still tea,4 lt.su,dere otu,maltana içecekleri,laptamil vb. yiyip içmeme rağmen.)önce emziriyorum hep,eğer halen doymuyorsa mama veriyorum.ilk zamanlar 30 cc yeterli idi şimdi ise günde 150 cc bile olabiliyor.bu sekilde beslenmesi normal mi?bebeğe bir zararı olmaz değil mi?vücudumda hemen süt oluşmuyor,mecbur kalıyorum.cocuk süt gelmeyince aglıyor:( su an 3450 kg.ne önerirsiniz ?mamasını öğün olarak mı vereyim yani emzirmeden?böylelikle 3-4 saat süt birikmiş olur? bir de geceleri mama aldığında 5 saat uyuduğu oluyor,fazla mı,uyandırayım mı? tesekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayça Aslan Kıykım
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Dogum kilosu nedir? Sadece anne sutu ile ne kadar tartı aldı İlk 6 ayda bebeklerin ayda *** *** ** gram arasinda alması gerekir Sizinkinin tartı alımı iyiyse mama vermenize gerek yok Anne sütunu en iyi sıvı alımı, uyku ve bebeğinizi sevmeniz arttırır Öncelikli anne sütü vermelisiniz Çocuğunuzu uyandırmanıza gerek yok Acıkırsa uyanır kendisi Mamanın sindirimi zor olduğundan uyku süresi daha uzun olabiliyor İlk haftalarda sarılık uykuya eğilimi arttığından ve yeterli beslenmediğinde sarılığı kötüleşeceğinden uyandırmanızı öneriyoruz 1 aylık bebekte böyle bir sakınca kalmaz zaten

25 Temmuz 2013 16:14