ET
Soru Sahibi
7 Ocak 2020 10:01

Makat Çatlağı ve Darlık Hissi

Hocam merhaba. 1 buçuk ay önce ( 49 gün ) anal fissür sıkıntım için botoks uygulaması yaptırdım. İlk 1 hafta sanki düzelir gibi oldu ama sonrasında değişen pek birşey olmadı açıkcası. Botoks sonrası çatlak düzelmese bile benimen azından 1-2 ay gibi bişey hissetmemem gerekirdi. Botoks sonrası kaslarda kısmi felç oluşuyormuş ya o yüzden biraz daha iyi hissetmem gerekirdi. Çok hissedemedim ama son 3-4 gündür de hissedilir derecede makat darlığı hissediyorum. Yani makat çatlağının ortaya çıkardığı bir darlık var muhtemelen ondan kaynaklı ama son 3-4 gündür daha bir fazla şekilde kendini hissettiriyor. Tuvalete çıktığım zaman Dışkı uzun ip şeklinde çıkıyor. Hastalık geçmedikçe ben biraz stres yapıyorum. Stres yaptıkça da makat kasları daha fazla kasılıyor gibi hissediyorum. Makat çatlağının ortaya çıkardığı bir durum diyebilirmiyiz bu darlık için, ameliyat sonrası darlık hissi de geçiyor mu acaba ? Çünkü botoks ile beklediğim sonucu alamadım. Sormak istediklerim bunlar.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
Genel Cerrahi , Proktoloji

Botox'un kaç ünite yapıldığı önemli ben 100 Ü yapıyorum anüs kasları hamur gibi oluyor. Çatlakda darlık fonksiyoneldir yani gerçek bir darlık değildir, kas kasılmasıdır. çatlak geçince darlık hissi biter. Ameliyatta kas kesildiği için darlık hissi aynı anda biter, makat gevşer ama bu gevşeklik kalıcıdır ve de seyrek olarak sorun yaratabilir.

8 Ocak 2020 10:29
ET
Soru Sahibi

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Banada 100 ünite botoks yapıldı. Ama benim şuan yani son 4-5 gündür hissettiğim çok fazla bir kasılma var. Makat deliği baya küçülmüş hissediyorum hocam. Hiç bu kadar küçüldüğünü hissetmemiştim. Botoks yapıldıktan 50 gün sonra bu denli bir spazm hissi olması normalmidir yada bir doz daha mı botoks yapılmalıdır ? Şöyle bir durum da var. Sinirsel olarak 5 aydır bu hastalığa kafamı takmış durumdayım. 20 gün önce doktor kontrolüne gittiğimde doktor botoks sonrası yara %80 iyileşmiş iyileşmeye devam ediyor dedi. 20 gün içerisinde yeni bir çatlak oluşmuş olabilir mi bilmiyorum ama Doktor böyle dediğine göre ben acaba kendimi sinirsel olarak çok fazla mı kasıyorum tuvalete çıkarken yada normal otururken ? Bu yüzdende spazm hissi daha fazlalaşıyor olabilir mi acaba ? Çünkü psikiyatriye bile gitmeyi düşündüm hocam. Son olarak 50 gündür botoks sonrası anrecta krem ve dışkı yumuşatıcı kullanıyorum.

8 Ocak 2020 19:13
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
Genel Cerrahi , Proktoloji

Botox'un etkisi 12-14 günde maksimum düzeye erişir ve bu maksimum etkiyi 3 ay korur sonra azalarak 7-8 ayda sıfırlar. 50. günde maksimum etki devam ediyordur yani kaslarınızda spazm olmaması beklenir. Botox yeniden yapılabilir veya 1 ay daha beklenp ameliyat yapılabilir. Yaşadığınız şehirde şubesi varsa idea klinik proktoloji uzmanlarından fikir alabilirsiniz.

12 Ocak 2020 13:33
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya Genel Cerrahi , Proktoloji

Yazar toplam 484 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kıl Dönmesi Op. Dr. Atilla Kaya
Mqkat çatlaması yanma pişik Op. Dr. Atilla Kaya
Temizlenemem Op. Dr. Atilla Kaya
Makatta yanma Op. Dr. Atilla Kaya
Dışkı tutamama Op. Dr. Atilla Kaya
Proktoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube