SA
Soru Sahibi
3 Temmuz 2018 16:34

Lyrica ve Coummadin

Merhaba Hocam, Anneannem 77 yaşında ve mitral kalp kapağı değişimi geçirdi (2005). KBB doktorumuzun yönlendirmesiyle Nöroloji kaynaklı olabilecek bir hastalıkla alakalı size danışmak istiyorum. Hastamız 77 yaşında, mitral kalp kapağı değişimi geçirmiş (2005) ve yakın zamanda gribal enfeksiyon sonrası kulakta alerjik reaksiyon gözlenen, bu durumu çözebilmek için hastaneniz dahil olmak üzere doktor doktor gezen ve yorgun düşen biri. Kulağında meydana gelen reaksiyon sonrasında 5-6 saat süren hıçkırık nöbetleri geçirdi. Hastanenizin acil Nöroloji birimine geldiğimizde Largactil verildi ve hıçkırık sorunumuz çözüldü. Yalnız ilacın yan etkisine bağlı hipotansiyon meydana geldi, ve yeniden acile getirmek durumunda kaldık, bu durumu da sizlerin sayenizde atlattık. Bu süre zarfında defalarca tomografi çekimi gerçekleşti, herhangi bir veri saptanmadı ancak geçmek bilmeyen bir kulak ağrısı mevcut. Öyle ki bu ağrı hastamızı geceleri uyutmuyor. Başını yastığa koyamıyor. Ağrı boynun ön bölgesinde şiddetli, ve bu ağrı tek taraflı olarak kulak ve çeneye de yayılıyor. Ayrıca yutkunmakta zorlanıyor. Yapılan tüm tetkikler sonucunda ağrının nöropati kaynaklı olduğu tespit edilip Lyrica 25 mg verildi. Hastamız yakın zamanda Largactil'in yan etkisi olan hipotansiyon sebebiyle tansiyon anlamında ciddi sorunlar yaşamıştı. Bu ilacı akşamları kullanmamızda sakınca var mıdır? Ayrıca kan sulandırıcı olarak Coumadin 40mg kullanmakta. İlaçların herhangi bir etkileşimi var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Ben romatoloji uzmanıyım. Largactil çok kullandığım ve iyi tanıdığım bir ilaç değil. Size bu ilacı reçete eden hekimle konuşmanızı öneririm. Saygılarımla

3 Temmuz 2018 16:53