ÇN
Soru Sahibi
28 Aralık 2018 11:09

Lütfen yardım çok endişeleniyorum annem için

Lütfen yardım !! Annemin lenfinde nüks var radyoterapiyle küratif iyileşir mi Çok korkuyoruz lütfen !!!! annem serviks ca kemo tedavisinin ardından 1,5 yıl önce pelvik ekzenterasyon yapıldı (kolostomi ve ürostomi var) 1,5 yıl temiz çıkmasının ardından tomografide şüpheli bir yer çıktı ve Şuanki pet sonucu internal iliak zincirde ( suv max 6,8 ) 17x12 boyutunda fdg tutulumu olan lenf nodu vardır. Aynı bölgede birkaç daha tutulum var ama suv max çok düşük. Bu durumda ameliyat mı olmasını önerirsiniz yoksa kemoterapi alması mı daha iyi henüz radyoterapi almadı bu durumda prognoz kötü müdür?? Eksik kalan bilgi varsa hemen

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

Annenize rafyoterapi yapılmadı ve kemoterapi eklenmedi gerek

30 Aralık 2018 22:23
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

Annenize rafyoterapi yapılması ve kemoterapi eklenmesi gerek

30 Aralık 2018 22:24
ÇN
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam Cevabınız için. Bize 1,5 ay sonra tekrar gelmemizi söylediler. Neden bekletiyorlar sizce beklemek hastalığın ilerlemesine yol açmaz mı ? Bizi neden beklettiklerini anlamıyorum ??? Lenfine met yaptığı için bir daha küratif tedavisi Yok mu ? Bir de son bir sorum internal illiak zincirde olduğundan radyoterapiye uygun bir yer değil dedi tıbbi onkoloji doktoru oraya radyoterapi verilebilir mi? Veya zaten lenfinde olduğu için artık palyatif mi değerlendiriyorlar bundan dolayı mı radyoterapi ye gerek duymuyorlar sizce ?

4 Ocak 2019 14:59
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

radyoterapi heryere verilebilir. hiç gecikmeden tedaviye başlamalısınız

4 Ocak 2019 18:06