E
Soru Sahibi
21 Aralık 2020 14:37

Lupus ANTIKOAGULAN

Hocam iyi günler kızım 14 yaşında Pcos ilaç tedavisi öncesi bazı testler yapıldı bunlardan. Anti fosfolid IgM Negatif. Antinukleer Antikor(FANA)(IFA) Pozitif. Nukleer patern 1 İnce benekli. Nükleer titre1 1:160. Anti-ds DNA Negatif MPO ANCA(p-ANCA) Negatif.PR3 ANCA(c-ANCA) Negatif. C4 23,20 (referans 14-57) C3 148 (refarans *** *** **). Lupus antikoagulanı (LA) Pozitif. LA1 (Tarama testi)plazma 65,2 .LA2 (Doğrulama testi )plazma 40,5.Normalize edilmiş oran plazma 1,41 bizi Romatoloji ye yönlendirdiler.Kızımda Alerjik rinit, ev akarlarına polenlere ve çim e karşı alerjisi var ve deloday 5 mg daima kullandığı ilacı var bu hastalığı Ana da pozitiflik yaratirmi.

6 cevap
Cevaplar (6)
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Merhaba, sonuçlarda var olan allerjik durum ile ilintili bir durum var. Ama çocuğu görmeden net bir şey söylemke münkün değil. Saygılarımla

6 Ocak 2021 07:12
E
Soru Sahibi

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam okul ara tatilinde hastaneden sizden randevu alıp getireceğim cunki ilaç kullanımına engel varmı diye sizin görmeniz icin

6 Ocak 2021 08:53
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Rica ederim

18 Ocak 2021 13:14
E
Soru Sahibi

Hocam iyi günler sizi tekrar rahatsız ediyorum biz birkaç ay önce hastaneye geldik ve bazı kan tahlilleri yapılarak kızım muayene edildi.Daha önceki tahlillerimizde lupus ve ana antikor pozitif çıkmıştı hastanede muayenede herhangi bir fiziksel ve yapilan kan tahlillerinde birşey çıkmadığı için bize polikistik over icin ilaç kullanabileceğimiz söylendi ve Endoktrin de su anda takibi miz yapılıyor. Bu lupus tahlillerini yeniden yaptırmak gerekiyor mu bir de merak ettigim diğer bir konu da ben 2 gündür OMEGA 3 ilacı veriyorum ve bağışıklık güçlendirmek için imunol capsul beta 1,3/1,6 vitamin Cvermeyi düşünüyorum bunların bir zararı olurmu su anda hicbir fiziksel bir durum yok ama tahliller pozitif iken.Ayni zaman da B12 miz biraz düşük olduğu için ocean methyl B12 veriyorum.B12 hemotoloji doktoru tarafında söylendi diğerlerinide ben düşünerek aldım uygunmudur.

10 Ekim 2021 12:05
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Uygundur kullanabilirsiniz.

10 Ekim 2021 12:36
E
Soru Sahibi

Hocam lupus tahlilini ni sene dolunca tekrar yaptırmak gerekir mi

11 Ekim 2021 14:18
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Evet

11 Ekim 2021 21:39
E
Soru Sahibi

Hayırlı aksamlar sayın hocam kızımin kan tahlilerinde lupus antikoagulan la ve ana antikor pozitif, Gen tahlillerindeMTHFR A1298C HETEROZIGOT,MTHFR C677T HETEROZIGOT. Buarada 2 doz sinovac asisi oldu 3 dozu biontech asısi olmak istiyor bu tahliller kan pihtilaşmasi yaparmı sizin çok değerli görüşlerinize ihtiyacımız var

24 Ocak 2022 22:00
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Mutlaka aksatmadan aşısını olsun

20 Şubat 2022 03:41
E
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam

20 Şubat 2022 11:19
Prof. Dr. Özgür Kasapçopur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Romatolojisi

Rica ederim

12 Mart 2022 01:57