AD
Soru Sahibi
12 Nisan 2023 13:11

Lenfoma olabilir miyim?

Sayın hocam ilk olarak 9 Mart 2022 de yani 1 yıl önce çene altımda ele gelen kitle için doktora gittim. Raporda “ Her iki submandibular alanda ve submental alanda büyüğü 9.5*5mm boyutunda olmak üzere birkaç adet benign reaktif lenf nodu izlendi” yazıyordu. Yani doktor sorun yok dedi gönderdi. 6 ay sonra yani geçtiğimiz Ekim ayında tiroit bezi izdüşümünde yeni bir sertlik hissetim, yine doktora gittim. Bu rapora göre çene altımdaki lenf nodu büyümüş ama önemli değil dedi doktor. Bu rapor da şu şekilde sayın hocam: “Her iki submandibular ve submental alanda büyüğü 14*7 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet oval şekilli, hilusu korunmuş, hafifçe kalın korteksli, reaktif olduğu düşünülen lenf nodu izlendi. Ayrıca şikayet tariflenen düzeyde sol parasatigal alanda tiroid gland düzeyinde Level 3 te 5,5*2,5mm boyutunda oval şekilli, hilusu korunmuş, hafifçe kalın korteksli, reaktif olduğu düşünülen lenf nodu izlendi. 6 ay sonra usg kontrolü önerilir.” Hocam bu ultrasonu çekildikten 1 hafta sonra sol koltuk altımda elime kitle geldi. 6 aydır doktora gitmedim, köy yerindeyim. 6 aydır koltuk altımdaki kitle duruyor. Çok korkuyorum. Hematolojiye mi gitmeliyim? Bu hafta gideceğim. Bugünde sol köprücük kemiği üstündeki boşlukta küçük bir kitle geldi elime. Çok korktum. Lenfoma olabilir miyim hocam? 21 yaşındayım. Bana bir akıl verin hangi doktora gitmeliyim, ne yapmalıyım?

0
7 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (7)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Lenf bezlerinin büyümesi tabi ki lenfoma ihtimalini düşündürür, ama ultrasonda düzgün yapıda olması rahatlatıyor. Tabi ki tüm bölgelerdeki lenf düğümleri ultrasonla tetkik edilmeli.

12 Nisan 2023 15:28
AD
Soru Sahibi

Sayın hocam sol koltuk altımdaki kitle 6 Aydır var, adet olmadan birkaç gün önce azıcık daha büyüyor, adet dönemimde bazen ağrıyor, adet bittikten sonra biraz küçülüyor Adet yaklaştıkça şişiyor.Bu koltuk altımdaki dediğim gibi 6 Aydır var ve doktora gitmedim. 2 gün önce de sol köprücük kemiği üstündeki boşlukta bezelye kadar bir kitle fark ettim. Dışarıdan hiçbiri belli olmuyor. Köprücük kemiği üstündeki öyle çok belirgin değil hocam. Başka bir şikayetim yok. Daha önce dediğim gibi çene altımda ve tiroit izdüşümünde reaktif lenf nodu vardı. Dahiliye doktoruna gidip Hematolojiye yönlendirir herhalde. Çok endişeliyim. Boynumdaki diğer lenf nodlarının reaktif olup bunların kanserli olma ihtimalli var mı hocam???

15 Nisan 2023 09:35
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Tabi ki her ihtimali düşünerek tetkikler yaptırıyoruz, ama sizin şimdiye kadarki sonuçlarınızda endişelenecek bir şey göremedim, ihtimaller fazla takmayın.

15 Nisan 2023 12:09
AD
Soru Sahibi

Sayın hocam ilginiz için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun. Anksiyetem var , korkuyorum. Korktuğum şey en son 6 ay önce gittim doktora. Çene altındakine ve tiroit izdüşümündekine bakmıştı çünkü o anda onlardan haberim vardı. Yani sol koltuk altımdaki ve sol köprücük kemiğinin üstündekine bakmadı. Köprücük kemiği boşluğundaki her küçük beze kanser midir? Onunla sürekli oynuyorum oynadıkça büyüyor sanki. Koltuk altımdaki 6 Aydır var, köprücük kemiği boşluğundakini 2 gün önce fark ettim.

15 Nisan 2023 16:20
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Yeni fark edilen ve eskiden olup da şimdi büyüyen kitleler için muayene ve ultrason gerekli olacak, korkmak değil gereğini yapmak lazım.

16 Nisan 2023 12:32
AD
Soru Sahibi

Anlıyorum sayın hocam zaten haftaya doktora gideceğim. Merak ettiğim şey köprücük kemiği üstündeki boşluktaki her kitle kanser midir? İnternette o bölgedeki her kitlenin boyutuna bakılmaksızın patolojik olduğu yazıyor, yani ordan biyopsi kesin alacaklar mı? Çok büyük değil, dışarıdan da belli olmuyor. Elimle aradığımda buluyorum, bazen bulamıyorum bile. Yani o bölgedeki için kesin patolojik mi diyoruz?

16 Nisan 2023 13:35
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Patoloji incelemesi yapılmayan hiç bir kitleye kesin patolojik demiyoruz.

17 Nisan 2023 13:29
AD
Soru Sahibi

Sayın hocam boynumda daha önceden olan ve reaktif olduğu söylenen kitleler için ve yeni fark ettiğim sol koltuk altım ve sol köprücük kemiği boşluğunda fark ettiğim kitle için Dahiliye doktoruna gitmem yeterli olur mu? KBB veya GENEL CERRAHİ YE DE Mİ GİTMELİYİM? Dahiliye doktorum ultrason isteyip Hematolojiye yönlendirir diye düşünüyorum ama sizce hangi doktora gitmeliyim??????

18 Nisan 2023 13:37
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Koltukaltı bölge olarak KBB alanı dışındadır; öncelikle cerrahiye muayene olmanız daha mantıklı olur.

18 Nisan 2023 15:17
AD
Soru Sahibi

Sayın hocam koltuk altımda ve boynumda olan kitleler için hematolojiye kan verdiğimde Allah korusun kanser kanda çıkar mı? Yani hematoljiye verdiğim kan örneklerinde kanser olduğu halde kanda çıkmama gibi bir durum var mı??

20 Nisan 2023 14:14
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Kanda çıkmayabilir

21 Nisan 2023 18:30
AD
Soru Sahibi

Sayın hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Hocam peki tanı için ultrasonla bakıldığında kanserli kitleyi reaktif gibi adlandırma gibi bir hata olası mı? Yani doktorun reaktif dediği bir kitle kanserli olabilir mi? Doktor bunu gözden kaçırır mı?

21 Nisan 2023 22:27
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Ultrason hiç bir zaman kesin değildir, yanlış olarak reaktif dense bile bu hata değidir; kesin sonuç ameliyatla lenf nodunun çıkarılarak patolojik incelemesi ile olur. Ancak her nodu ameliyata alamayacağımıza göre hangisine ne yapacağımıza karar verirken muayene ve ultrason sonucu bize ışık tutar.

24 Nisan 2023 13:53
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 622 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
İdrar tahlili Op. Dr. Can Türek
Sizce sorun var mı Op. Dr. Can Türek
Cevap verin lütfen Op. Dr. Can Türek
Açık kahve, soluk dışkı Op. Dr. Can Türek
Memede Kist Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Celil Seyidli
Op. Dr. Celil Seyidli Genel Cerrahi
Doç. Dr. Hakan Duman
Doç. Dr. Hakan Duman Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube