TS
Soru Sahibi
27 Eylül 2018 15:21

Lenf nodu büyümesi

Hocam merhabalar Hocam benim 10 ay önce 19mm lenf nodlarim var idi 1 ay sonra 26mm oldular iiab yaptık reaktif geldi 3 ay önce de 17 mm geriledi geçen hafta tekrar baktiriyim dedim jugulodigastrik bölgede sağda 20x5 mm solda 20x5 mm patolojik karakterde olmayan lenf nodu izlenmiştir yazıyor. Her hangibi enfeksiyon geçirmedim tekrar büyümesi neden olabilir acaba hocam doktor 3 ay sonra görelim dedi sizin yorumunuz nedir . 26 yaşındayım ve askerdeyim hocam geç teşhis den korkuyorum ya 3 ay sonraki kontrolda lenfoma çıkarsa geç kalırım diye çok korkuyorum hocam Teşekkürler saygılar..

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, lenf bezlerinin zaman zaman büyüyüp küçülmesi anormal bir hadise değildir. Neticede kontrollerinizi yaptırıyorsunuz, hekiminizin dediklerinden ayrılmadığınız takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Geçmiş olsun.

27 Eylül 2018 16:09
TS
Soru Sahibi

Hocam öncelikle size çok teşekkür ediyorum.. Hocam benim lenf nodlarim 10 ay önce üst azı dişim 3 4 kere apse yaptıktan sonra fark ettim ama hocam 28 mm oldukdan sonra hemen inmedi 3 4 ay sonra 17 mm geriledi sizce bu normalmidir. Şimdi benim elle muanemde biraz daha büyümüş gibi geldi sizce bunun tekrar inmesi ne kadar sürer hocam..

28 Eylül 2018 06:35
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sorularınızın kesin bir yanıtı yok, lütfen takip eden doktorunuza başvurun, geçmiş olsun.

28 Eylül 2018 09:02
TS
Soru Sahibi

Hocam merhabalar Hocam alkol aldım geçen gün ve boynumun sol taraftaki lenf bezim ağrıdı ve ertesi gün agricakmi diye tekrar aldım bu sefer çok şiddetli olmamak üzere tekrar ağrıdı sizce lenfoma olabilir mi .. Hocam 3 gün önce çekindiğim usg de level 2 de sağda 19x6mm solda 17x6 mm reaktif lap izlendi. 2 gün sonra başka bir hastanede biteral servikal zincirde en büyüğü sağda 17x6 mm bir kaç edet reaktif lenf nodu izlendi.. Hocam sağ tarafda bir tane daha lenf bezi cıktı hocam ayrıca sedimantasyon değerim 27 cıktı ama 2 ay önceki test de normal idi hemogram ise HGB 159 MCHC 366 LG 0,70 NRBC 0,10 hocam ben iyice şaşırdım napicagimi hocam sizce nasıl bir yol izlemeliyim

3 Ekim 2018 13:16
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İyi bir hematoloji ya da kulak burun boğaz uzmanına görünmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

4 Ekim 2018 23:17