ÇA
Soru Sahibi
5 Haziran 2021 11:56

Lenf Bezinde büyüme

Merhaba Hocam 21 yaşında erkeğim, 4 ay önce boynumda şişlik hissetmiştim daha sonra bir doktor ile görüştüm ve ultrason istedi boyun, tüm batın ve kasık için usg çektim bu ultrasonda; Her iki servikal zincirde büyüğü süperiorda submandibuler bölgede sağda 21x9.5 mm , solda 24x8 mm boyutlu birkaç adet ovoid şekilli ekojen yağlı hilusları bulunan korteksi kısmen kalın izlenen büyümüş lenf nodu mevcuttur. Her iki inguinal bölgede büyüğü 10x4 mm boyutlu birkaç adet ovoid şekilli ekojen yağlı hilusları bulunan ince korteksli öncelikle reaktif görünümlü lenf nodu mevcuttur. Bu ultrason sonucuma göre bir hematolog ile görüştüm ve 1 ay sonra tekrar USG çekmemi istedi aynı zamanda antibiyotik de kullandım. 1 ay sonraki USG sonucum; Boyunda büyüğü sağda düzey 2’de 10x27 mm , solda büyüğü düzey 2‘de 11x20 boyutlarında her iki tarafta ovoid şekilli ,ekojen hilusu izlenen çok sayıda lenf nodu izlenmiştir. Sağ inguinal bölgede büyüğü 6x14 mm,sol inguinal bölgede büyüğü 7x17 mm boyutlarında ekojen hilusu izlenen ovoid şekilli ancak korteksi birmiktar kalınlaşmış birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Daha sonra 2 ay sonra yine çek dedi ve 2 ay sonra daha doğrusu 2 hafta önceki USG sonuçlarında; boyutlar da değişme yok sadece 1-2 mm küçülme ve büyüme vardı bölge ye göre, bu kez farklı olarak safrada 3,5*4mm polip ve tiroidte 2mm kistik lezyon görüldü bunun üzerine bana 1 ay sonra yine USG ye gel dedi. USGleri çektiğim süreçte 3 defa da kan tahlillerim yapıldı hemogram biyokimya vs. tamamı de referans aralığında idi. Sizce biyopsi alınmalı mı artık yoksa kontrol ve takip yeterli mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Benekli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

BUradan klinik yönlendirme yapamıyoruz. Doktorunuza danışın. geçmiş olsun

28 Haziran 2021 13:12