OH
Soru Sahibi
26 Temmuz 2022 22:01

Lenf

2019 yılında sol boynumda lenf bezim şişik 38×10 mm boyutunda ilk ay antibiyotik verildi ama boyutu aynı kaldı.Sonra İnce İğne Biyopsisi yapıldı ve sonucunda : Makroskopi: 6 adet hazır yayma preparat Mikroskopi: Yaymalarda,seyrek olarak kan elemanlarının izlendiği zeminde,değişik çap ve boyutta,normokromatik nükleuslu lenfositler görülmektedir.Arada yer yer geniş sitoplazmalı histiyositler izlenmektedir. Tanı : LENF NODU,İİAB;YAYMA: -Farklı Matürasyon Evrelerinde Lenfositler İçeren Yaymalar **** materyalde sitolojik olarak aşikar malignite lehine yorumlanamcak bir bulgu izlenmemiştir.Malignite kuşkusu mevcut ise patolojik lenf nodlarından birinin eksizyonu tavsiye olunur. Bu çıktı ana hala inmedi şişlik ve korkuyorum sizce ciddi midir?Bu arada bunu şuan yazıyorum ama bu olay yaşanalı 1 yıl oldu ve şişlik yerinde duruyor ama büyümedi de.İİAB de temiz çıkmıştı.Kötü olma olasılığı va rmıdır hala?Şu an ise boyutları yaklaşık olarak aynı gibi hala geçmedi ancak ek belirtim de yok sağlığım yerinde.3 yıl geçti ama kanser olma riski var mı aklıma geldikçe arada korkuyorum.Dün birde boynumun sol tarafında 2 tane ama çok küçük lenf bezi keşfettim kendimi muayene ederken yani 1 cm bile yoktur daha.Başka ek belirtim hiç yok eylül gibi tekrar kbb gideceğim kontrol amaçlı geç kalmış olur muyum sizce?Lenfoma ihtimali var mıdır?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. 2019 yılından beri boyununuzda var olan lenf nodlarından bahsediyosunuz. Öncelikle İİAB lenf nodu değerlendirmede uygun bir yöntem olmayıp trucat biyopsi ya da en doğrusu eksizyonel biyopsi (lenf nodunun tümü ile bir cerrah tarafından çıkarılması) yapılmasıdır. Lenf nodlarının uzun süredir var olması kötü huylu bir hastalığınızın olmadığının garantisini vermez. Çünkü çok yavaş seyirli lenfomalar da mevcuttur. Lenf nodlarının ultrason ve dopplerle incelenmesi ile iyi ya da kötü huylu olabileceği konusunda belirteçler verebilir. Sadece boyut ile karar verilmez. Çok küçük boyutlu lenf nodları da kötü huylu hastalıkla ilişkili olabilir. Lenf nodlarınızın niteliği hakkında sağlıklı bilgi almak istiyorsanız, US/doppler incelemesi konusunda kendini yetiştirmiş radyoloji doktarlarına başvurmalısınız. Sevgi ve sağlıkla kalın.

27 Temmuz 2022 15:25
OH
Soru Sahibi

ultrasonda o zaman reaktif denmişti sanki yağlı hillusları seçilen öyle hatırlıyorum.Ancak ekim ayı gibi tekrar kbb doktoruna gideceğim çok geç kalmış olur muyum?Yavaş seyirli lenfoma ne kadar ölümcül peki kurtulma şansım çok mu az ?

27 Temmuz 2022 15:28

Dediğim gibi, gittiğiniz radyoloji doktorunun lenf nodu değerlendirmede kendini yetiştirmiş olması gerekir. Ezbere, tanı koymak ve tahmin yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Güvendiğiniz bir Radyoloji doktoruna gidin veya gittiğiniz doktora güvenin.

27 Temmuz 2022 22:38
OH
Soru Sahibi

Peki lenfoma artık kanser değil diye duymuştum yani teorik olarak kanser ama atlatılması daha kolay diye duymuştum bu ihtimal beni korkutuyor her lenfoma hastası ölüyor mu?

27 Temmuz 2022 22:53

Her lenfoma hastası ölmüyor. Lenfoma adı altında çok sayıda alt grup hastalık var. Bu hastalıkların bazılar kolayca tedavi edilebilirken, bir kısmı da ölümcül seyredebiliyor. Lenfomada tedavi yöntemleri de çok gelişti. Her gün yeni bir yöntem bulunuyor desem yeridir. Kök hücre/kemik iliği nakillerinden de bu hastalar fayda görebiliyor. Sağlıkla kalın.

24 Ağustos 2022 12:00
OH
Soru Sahibi

Yorumlarınız için çok teşekkürler yaşım daha 17 ve b semptomlarından hiçbiri yok bugün taşındık şu an biraz bacak ağrım var ancak günlük hayatımı etkileyecek biçimde değil.Kol ve bacak ağrısı bir lenfoma belirtisi midir

24 Ağustos 2022 22:06

Bence kendi kendinize bir tanı koymayın. Lütfen şikayetleriniz için bir doktora başvurun. Uzaktan tanı konulması mümkün değildir.

24 Ağustos 2022 22:16
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan Radyoloji

Yazar toplam 14 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Alt -üst batın ilaçlı bt Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Diabet mellittis Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Memografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Tomografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
hocam rapor ne anlatıyor Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube