OC
Soru Sahibi
5 Mayıs 2024 22:35

*lateral ventirkül -asimetri- *maksiller sinüs -mukozal kalınlaşma-

Merhaba Fatma Hocam, baş arka taraf ağrı ve uyuşukluğu şikayetim nedeniyle ilaçlı MR adlı görüntüleme yapıldı, yaşım 33. Şöyle sonuçlandı, öneriniz olur mu? Teknik :+ C KRANİAL MR TETKİKİ Aksiyal planda T1A, T2A. FLAIR, DWI, Bulgular : Sağ lateral ventirkül sola göre asimetrik olarak geniş izlendi. Ekstraaksiyel boşlukların genişliği ve morfolojisi hasta yaşı ile uyumludur. Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendir. IV. ventrikül ve bazal sisternler açıktır. III. ventriküllerin genişlikleri ve görünümleri hasta yaşı ile uyumludur. Her iki talamus, bazal ganglionlar, korpus kallozum, kapsüla interna ve eksterna doğal görünümdedir. Serebral parankimde patoloji izlenmemiştir. Hemisferik kortikal sulkus ve fissürler doğaldır. İnceleme alanına giren sella ve kafa tabanı yapıları normaldir. Majör intrakranial arteriel - venöz vasküler yapılarda anormal sinyal kaydedilmemiştir. Kalvaryum kemikleri normaldir. İnceleme alanına giren sağ maksiller sinüste, mukozal kalınlaşma izlendi Değerlendirme :44

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Fatma Ece Çetin
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

GEÇMİŞ OLSUN. MRG SONUCUNUZDA ANLAMLI BİRŞEY DEĞİL VENTRİKÜLER ASİMETRİ. DİĞERLERİ DE SİNÜS BÖLGESİNDEKİ ENFEKSİYON , ALERJİ VS NEDENLERLE OLABİLECEK UKUS KALINLAŞMASI. ANCAK EKINTI VE VEYA TIKANIKLIK GİBİ ŞİKAYETLERİNİZ VARSA KBB HEKİMİ TEDAVİ ÖNEREBİLİR. BAŞ AĞRINIZA NEDEN OLABİLİR. ŞİKAYETLERİNİZ DEĞERŞENDİİRLİP MUAYENENİZE GÖRE DE TEDAVİ ÖNERİLMESİ GEREKİR. GEÇMİŞ OLSUN

7 Mayıs 2024 18:29