KU
Soru Sahibi
8 Aralık 2023 00:52

KUDUZ VE KEDİ TIRMALAMASI

Hocam Öncelikle merhabalar size bir danışıklığım olacaktı değerli 5. dakikanızı lütfen ayırır mısınız? Arkadaşım 2.hafta önce sokaktan Dişi bir kedi sahiplenmiş. Fakat bu kediye herhangi bir aşılama yaptırmamış.ve kediyi gün içinde lavabo gibi ihtiyaçlarının da gidermesi için dışarı salıyor yanlız başına. Yani kedi gün içinde dışarda gezip sonrasında kapıya geliyor ve arkadaşım da İçeri alıp besliyor. Geçen gün misafiri oldum. Kedi gayet sağlıklı görünüyordu saldırgan salyalı vs değildi. Oyun için koltuğa zıplarken Serçe parmağıma çok ufak tırnağı değdi. Ve minimal bir kanama oluştu. Hemen sabun,su, sonrasında kolonya ile temizledim. Akşamına da Thiocilline,ile kremledim. Şuan hayvan evde arkaşımla beraber absürt bir durumu hala yok. Fakat ben rahat edemediğim için bugün Kuduz Aşısı İlk Doz Ve Tetanoz aşısını garanti amacı ile oldum. Tırmalama 5.Aralık 20:00 da oldu aşılamam ise 7.Aralık 15:00 Da yapıldı. 7.Aralık akşamı ağzımda sulanma fazla tükürük üretimi olduğunu fark ettim. Sürekli ya tükürük yutuyorum yada tükürüyorum ağzımda tükürük birikiyor. Sulanma gibi. Onun harici bir semptom şuan için yok. Size sorum ise şudur bu tablo karşısında: 1-)5.Aralık-7.Aralık Bu aralık ortalama 2-3 gün civarı yapar. Aşılama için geç mi kalmışım? 2-) Bu Ağız sulanmam sabahtan beri kuduz ile ilgili yazı ve formları okuduktan sonra başladı sanırım. Bu aşının yan etkisi veya anksiyetem,evahmım yüzünden gerçekleşmiş ola bilir mi? 3-) Yada Kuduzun bu kadar kısa sürede (2-3 gün) Fazla tükürük üretimi ile ortaya çıkması mümkün mü? 4-) Ve son olarak daha kedi tırmalaması yüzünden Kuduz kayıtlara geçmemiş internet verilerine göre. Çiziğin fotoğrafını da yükliycem sizce bu tabloda risk nedir? aşı takvimi beni kurtarır mı? ağız sulanmam kudurmayla alakalı mı? Konuyu kapatmalı mı? neler önerirsiniz Cevap bekliyorum saygı ve sevgilerimle, allah razı olsun...

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Bu konuda daha önce size yanıt vermiştim. Aşı olmakla iyi yapmışsınız. 2. - 3. ve 4. aşılarınızı ZAMANINDA yaptırmayı ihmal etmeyin. 2 günlük gecikme bir tehlike arz etmez. Ağzınızın sulanması sizi korkutmasın! Sitelere girmeyin. Okudukça kendinizde bir şey arar bulursunuz! 2 gün içinde, www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemde KUDUZ KONUSUNDA ayrıntılı ve anlaşılır bir makalemi bulacaksınız. Okumanızı öneririm. Geçmiş olsun.

8 Aralık 2023 11:16
KU
Soru Sahibi

Hocam yanıt için teşekkürler. Aşımı aksatmayacağım . Sanırım ağız sulanmam da şuan azaldı araştırmayı bıraktıkca ama bilimsel olarak soracak olursam 2. Gün fazla tükürük salınımı ile serçe parmaktan beyne ilerleyip kuduz yapması mümkün mü? Kedi şuan evde ve gayet oyuncu sağlıklıymış arkadaşımda yani bu tükürük üretimini stres ve panige mi bağlamalı 2.gun kuduza bağlı olma imkanı nedir bunu merak ettim saygı ve sevgilerimle

8 Aralık 2023 13:52
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Ağzınızın sulanması sizi korkutmasın! Sitelere girmeyin demiştim. Okudukça kendinizde bir şey arar bulursunuz demiştim! 2 gün içinde, www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemde KUDUZ KONUSUNDA ayrıntılı ve anlaşılır bir makalemi bulacaksınız demiştim. Okumanızı öneririm. Geçmiş olsun. demiştim. Her şey bitti.

8 Aralık 2023 14:36
KU
Soru Sahibi

Hocam yazı ve bilgiler için teşekkür ederim sizler iyiki varsınız. Farklı bir açı ile bir soru yönelticem. Bugün 2.dozumu oldum. Kediyi güvenli,sağlıklı bir alanda besliyor, takip ediyoruz. Ve hala hayatta sağlıklı gözüküyor. Ben ağır antrenmanlar yapan bir boksörüm. Biraz da takıntı sorunum var. Size sorum şu 1-) Kuduz aşısı içeriği temiz mi? Vücut kimyasi biyolojisi ile birleşince bir kanserlesme vücutta ve sağlıkta olumsuz düşüş ve etkilere sahip bir içeriği var mı sizce? 2-)Kanser ve kalp hastalıklarından çok korkuyor düzenli test oluyorum bu aşı içeriği hayvan kuduz değilse ve ben yinede 4.doz olursam kalbimde olumsuz etki yaratır mı antremands düşük performans gösterir mi? Yani durduk yere vücuda aldığım bu sıvı cidden güvenli midir bahsettiklerim ile biyolojik bilimsel olarak alaka var mı yok mu? Düşüncenizi kanser ve kalple ilgili özellikle bekliyorum saygılar sevgiler...

10 Aralık 2023 16:09
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Hiç bir şey olmaz. Madem aşıya başladınız, aşınızı tamamlayın.

11 Aralık 2023 13:00