UF
Soru Sahibi
2 Kasım 2018 00:00

Kuduz aşısı koruyuculuğu

Merhaba, ben kedi tırmalaması nedeniyle 2018 mayıs ayında 5 doz kuduz aşısı olmuştum. 3 hafta kadar önce (ekim başı) yine kedi tırmalaması sonucunda kanama olunca aynı gün 2 doz daha aşı oldum. Bu aşıların %100 koruyuculuğu bulunuyor mu? Okb da olmam nedeniyle şu an kuduz bulaşmış olmasından korkuyorum. Teşekkürler

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Kuduz aşısının vücutta bağışıklık yanıtı oluşturması için 5 doz yapılması ve bir yıl içinde tekrar şüpheli durumlarda 2 doz hatırlatma aşısı yapılması gerekir.Siz bu takvime uymuşsunuz.OKB nedeniyle endişeleniyorsunuz.Gerek yok.Kuduzla ilgili bir risk taşımıyorsunuz.OKB konusunu da yardım alarak çözümleyin.. Siteye yaş bilginizi, yaşadığınız yeri belirtmeniz bizim cevabımız için önem taşır.

2 Kasım 2018 12:28
UF
Soru Sahibi

Hocam merhaba, cevabınız için teşekkürler. İstanbul/Beşiktaş’tan yazıyorum. Danışmak istediğim son bir konu var müsaadenizle. Kuduz aşısı olunduğu günlerde alkol ve antidepresan kullanılmaması gerektiğine dair bir bilgi öğrendim. 2 yıldır düzenli antidepresan kullanıyorum. Aşıları olurken kimse böyle birşey söylemediği için aşı olduğum günlerde de almaya devam etmiştim. Bu bilgi doğru mu? Alındığı zaman bağışıklamaya etkisi olur mu?Aşının etkinliğini azaltır mı veya bu nedenle antikor oluşmamış olabilir mi? Bunu öğrenmenin bir yolu var mı kan tahlili vb gibi? İlaçları bırakarak yeniden aşılama yaptırmama gerek var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, saygılar.

22 Kasım 2018 00:00
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Feride kızım aşı olurken antidepresan ,veya antibiyotik ,ölçü dahilinde alkol kullanılmasının bağışıklığın oluşmasında bir tesiri olmaz.Ancak uzun süre kortizon gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların dikkatli kullanılması gerekir.Kuduz aşısının yeterli seviyede antikor(koruyucu protein) oluşturması için birden fazla yapılır ,koruyuculuğu da 1-2 yıldır.Şüpheli kuduz temaslarına sizin yaptığınız gibi iki doz hatırlatma aşısı yapılarak antikor seviyesi yükseltilir.Oluşan antikor seviyesi kan testleri ile ölçülebilir.Ancak buna gerek yok.para ve zaman israfıdır.Bilime güvenin.Size bu konuda problem çıkmayacak.Antidepresan ilaçlardan da inşallah bir an evvel kurtulursunuz.Negatif unsurlardan uzak durun.Beşiktaş güzel bir yer.Yakın bir arkadaşınızla yürüyüş yapın.Dengeli beslenin.Müzikle uğraşın.Daha çok gençsiniz. Ben bunla baş ederim diye başlayın.Doktorunuzun kontrolünde kendinizi tedavi edin.Bol konuşun.Dertlerinizi atın.

22 Kasım 2018 11:37
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Yazar toplam 1642 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
İyi günler hocam Uzm. Dr. Cengiz Güney
Kuduz riski var mıdır Uzm. Dr. Cengiz Güney
kuduz riski Uzm. Dr. Cengiz Güney
Frengi şüphesi Uzm. Dr. Cengiz Güney
Hepatıt b taşıyıcısımıyım Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Mahmut Sertpolat Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Abdullahi N Hassan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Dr. Öğr. Üyesi Meyha ŞAHİN Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Nuray SEVER Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Dilruba Garashova Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube