HB
Soru Sahibi
30 Temmuz 2020 16:05

KTP lazer sonrası oluşan travmatik leke

Merhaba, KTP lazerden sonra oluşan güneş lekesi tamamen geçer mi? 1 yıl önce KTP lazerden alnımda büyük leke oluştu ve 10-a yakın Q-switch Nd-yag lazer yaptırdım. Lekeler gitti ama alnım 2 ton koyulaştı. Tamamen kurtulabilir miyim bu koyuluktan?

2 cevap
Cevaplar (2)

Lazer uygulamaları sonucunda oluşan lekeler PIH ( yangı sonrası pigment artışı) dediğimiz tedavisi zaman alan lekelere yol açabilir. Sebep cildin ve tedavi parametrelerinin birbirine uygun olmaması, tedavi sonrası sürecte uygun bakımın yapılmaması vb sonucu olabilir. Bu süreçte acele etmeden, cilde yeni zararlar vermeden daha ılımlı tedavilerle cildi iyileştirmek.

6 Ağustos 2020 23:26
HB
Soru Sahibi

Peki, tamamen eski haline dönecek mi? Yani lekeden önceki, pigmentsiz haline

9 Ağustos 2020 07:51

Bu dönemde deriyi iyileştiren ve güneşten koruyan bir yaklaşım şart. Zamanla daha iyi olursunuz ancak bunun için yardım almanız da iyi olur. Leke probleminizi görmeden daha fazla yorum yapmak mümkün değil.

22 Ağustos 2020 12:17