MZ
Soru Sahibi
30 Temmuz 2011 00:32

kto kalp lehine artmıştır ne demektir arkus aorttada kalsifiye aterom pl

kto kalp lehine artmıştır ne demektir arkus aorttada kalsifiye aterom plaklar izlenmiştir ne demektir . acil lütfen sizden cevap bekliyorum saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu
Kalp Damar Cerrahisi

kalbin göğüs boşluğuna oranına kardio torasik oran (kto) denir. kto artmış demek kalp büyümüş demektir. Aortta kalsifiye plak da, Aort (kalpten çıkan ana atardamar) duvarında kireçlenme yani damar sertliği var demektir. Yani bu hastamızı mutlaka bir kardiyoloğun muayene etmesi gerekmektedir. Damar sertliği ve kalp damarlarında kireçlenme yada yüksek tansiyon olabilir. Ancak ""hasta yok hastalık var"" deyimi çok önemlidir. Bütün veriler hastanın muayenesiyle değerlendirilmelidir. Geçmiş olsun dileklerimle.

30 Temmuz 2011 21:34