AD
Soru Sahibi
7 Nisan 2021 11:40

Kolon kanseri olabilir miyim

Hocam meraba ben 22 yaşındayım yaklaşık 5 ay önce cleocin kullandım isal oldum 3 ay falan geçmedi önemsememiştim sonra enteregormina falan kullandım isalim katıya döndü ama hala parça parça ve daha ince aradada yine isale dönüyor.Ben o üç aylık süreçte cleocin t de kullandım sivilcem için aynı etken maddesi olduğunu bilmeden.Yani 5 aydır düzelemedim doktorada gittim bikaç aya düzelirsin yoğurtla filan dedi ama ben kolon kanserinden korkuyorum belirtileri aynı .Ne zamana düzelirim korkmalı mıyım .Günde 1 kez tuvalete çıkıyorum .Kan kilo kaybı yok fakat gaz ve guruldama var

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hemşire Hanım korkulacak bir durum yok,kolon kanserini de nereden çıkardınız. Kullanmış olduğunuz antibiotikler barsak florasını bozmuş olabilir,yoğurt veya diğer pre ve probiotikler bu durumu düzeltmez. En çok clostridium difficile denilen bakteri buna neden olur ve tesbit edilmesi halinde özel bir tedavisi var. Çalıştığınız ünitede enfeksiyon hastalıkları uzmanı varsa,ona muayene olun ve bu bakteriyi hatırlatın ki ona uygun testiniz yapılsın ve tanısı konulsun.

7 Nisan 2021 11:55
AD
Soru Sahibi

Hocam ben çok evhamlıyım kurşun kalem kadar ince tuvalet yapmak direk kolon kanseri diyor ya ondan korkuyorum flora bozuluncada olur mu bu durum

8 Nisan 2021 12:50
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Önce yazdıkları uygula,sonra tekrar yazışırız.

8 Nisan 2021 14:22